blog kavárenského povaleče s dýmkou

bonbóny došly... a zákon kauzality trvá
 

ležatá osma karlovarská

koukám na to zvláštní logo, na tu ležatou osmičku, která si na něj hraje. chodím kolem už nějaký čas, jak je vylepeno na všech nárožích, abych si jí opravdu všimnul. odmítám jít blíže, chci vědět, pochopit bez náležitého dovysvětlení čeho, koho se to logo, ta ležatá osmička týká. nepochopil jsem a zapomněl. dnes v čase otevření karlovarského festivalu jsem pochopil.
minimalizace je v ofenzívě a já nemám nejmenší šanci se jí jakkoli vzepřít. minimalizace, která požírá i novovytvářející se duše, kterým se tento minimalistický svět po pozření už zdá v pořádku. a on nejspíš pro ně i bude.

svět, ve kterém už detail nemá žádnou cenu, a proto ho neumíme. nemáme smysl pro detail. a jak bychom také mohli mít, když vyrůstáme bez něj, když ho nemůžem v dětství nasávat, osahávat ho a se zalíbením si s ním hrát? pátravý pohled hledající kolem sebe kousek krásy mě jen utvrdí, v čem žijem a jak se vnímáme. projdu se ulicí a pomalu hledám  cokoli, o co se může se zalíbením opřít pohled... detaily kování, pantů, klik a držadel, oken a dveří , které jako výstavní artefakty si dovolovaly rozmáchle a přidrzle upoutávat kolemjdoucí.
detaily všedního dne, které nám dělaly neviditelnou společnost. od schránky na dopisy po rámy obrazů. pravda, ty rámy byly tak přeplácané, že se přímo nabízelo je zkrotit v jejich nadutosti. a my jsme je taky zkrotili a bičem zmrskali, aby dnes jen tupě zíraly jako čtyři stlučené, hoblované laťky...
dokonce jsme vymysleli, tak jsme chytří, pojem – čistá linie, ničím nerušené tvary. dizajnéři dneška ho, ten minimalizmus popisují jako zdraví prospěšný, protože nerušený. já se jen nemohu ubránit pocitu, že tato loga, tyto tvary architektury a dizajnu a výrobků dneška postrádají nápad a fantazii. ba co víc, ony, tyto výrobky, tato loga nám naši fantazii kradou do nenávratna.
a tak smutně koukám na tu osmičku a doufám, že jednoho dne bude kolem tak tupě, tak vyprahle, že ani návštěvy starých domů už nepomohou a nastane vzbouření...

28.06.2013 19:12 |
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

Komentáře

1 komentářů:
  • 15.02. 19:15, Renée

    No...hezky napsaný a opravdu asi ztrácíme smysl pro detail, ale čistá linie se mi líbí, nemám ráda zbytečnosti :-)


přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se