blog kavárenského povaleče s dýmkou

bonbóny došly... a zákon kauzality trvá
 

učitelský pohled kantora

naše vysoké školy mají poměrně v evropě své jméno, ovšem ne lichotivé. a pedagogické fakulty mají prim. studovali je lehce bez překážek odložený, anebo chtivý jen titulů. (že se našel i skutečný učitel ztracen v davech pitomců, nebudu přeci popisovat) následná neschopnost učit dialogu děti je nasnadě. jakékoliv diskuse o čemkoliv je dodnes na našich školách pověstná ve své nemohoucnosti. a že se dodnes potírá, a to na všech stupních škol!


jistěže má želvín na svůj pohled právo, jistěže má. a má mě zajímat pohled jedince mluvícího dokola o vnější úpravě, kterou nazývá gramatická, aniž by byť jen slůvkem zavadil o obsah. VELIKÁ PÍSMENA NA ZAČÁTKU VĚTY MU TAK NEDÁJÍ SPÁT.

forma, nebo obsah – generace tvůrců řeší stále a dokola tento nevyřešitelný problém.

dnes máme jednodušší problém - chybí oboje. od nové kašny na plzeňském náměstí přes „umělecké“ artefakty typu „porcelánová holínka“ anebo odlitek třistakilového tlusťocha v našich galeriích až po „dokonale“ vnější úpravou vyvedené novinové články bez jakéhokoliv obsahu.

nemohu mu přeci vysvětlit, že právě on je tím důvodem, i když jsem na ten důvod právě přišel :)), abych pokračoval a odháněl z mých stránek jemu podobné.

pan špaček, kdysi hradní mluvčí, „nás“ učil formě chování. učil nás formě pro horních ne deset tisíc, ale spíše pár sto... vůbec mu chudákovi nedošlo, že potřebujem řešit základní formy chování, ty nejzákladnější. kdy ani univerzální úřednice nedokáže odpovědět mile na pozdrav a nepožádá o doklady formou ctící občana. univerzální prodavač v mobilech na martinské se neobtěžuje pro změnu žádnou formou, a to vytrvale. jak velikou výjimkou je obchod elektrosoučástek na doudlevecké hned vedle pošty? slušnost, tedy forma, tam podávaná je na nejvyšší úrovni, ale zároveň je doplněná obsahem, tedy výslednou spokojeností s nákupem. podívám se kolem na billboardy, které se stávají jakýmsi lakmusovým papírkem našeho vnímání, a tam není o čem mluvit... a jak veliké je procento vzdělaných, kteří na plzeňsku poslouchají evropu2 a další, aniž by byli schopni vnímat tu formu a obsah?

tak tedy, o čem vlastně, želvíne?

ps: ještě mě napadla krásná analogie problémů s filmem: „lid versus larry flynt“, kde „katolická veřejnost“ začala brojit proti plakátům na tento formanův film, aniž by se jen slůvkem zmínila o skutečném problému, který odstartoval ne l. flynt, ale právě provinční církevní hodnostář reagující na svou karikaturu v podřadném plátku...

a nechci se jen vymlouvat na svou ne českou příslušnost. když publikuji, měl bych základní gramatiku znát, to je pravda, ale... :)... a kocour mates si mě klidně loví a je mu to úplně jedno. anebo, že by právě proto?! asi ne, mazel jeden.

z rubriky fejeton

 


09.11.2009 10:52 |
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se