blog kavárenského povaleče s dýmkou

bonbóny došly... a zákon kauzality trvá
 

náboženství a víra

roman polach na i-dnes se pozastavuje nad kostely a pobožností.  cituji -

modlitba - způsob jak nedělat nic a přesto si myslet, že pomáháte.

podrobně vypočítává všechny antináboženské důkazy a způsobem jen těžko komentovatelným. ani netuší, že používá všechny známky „boje“ velikého rudého bratra v neblahé době, ve které jsem vyrostl.


i když pokřtěn, nejsem praktikujícím křesťanem ani členem žádného jiného náboženství už čtyři desetiletí. podotýkám toto pouze v souvislosti možné podjatosti na dané téma.
můj jinak nedůležitý postoj k víře samotné bych možná přesunul na jindy. a navíc není nijak originální. chci se jenom zastat těch praktikujících věřících i s „jejich“ modlitebnami. nemusím k nim patřit, a mohu se jich přesto zastat, i když netuším, zdali o to vůbec stojí. tedy ode mne. od ztraceného jedince bez víry.
a už jen tato slova nejspíš nakrknou ony věřící, když podotknu, že jakákoliv víra, víra v cokoliv je krásná. krásná a svým způsobem vznešená až do chvíle, která je ovšem hmatatelná až na jejím konci, když už je beznadějně pozdě, tedy až do chvíle, než se stane posedlostí a fanatismem. nemusím snad připomínat, že stav části fanatického islámu je pouze kopií stavu křesťanství středověku. a tak bych tento příklad ani neuváděl. líbí se mi jako příklad fanatické náboženství fašistů a později komunistů mající ony všechny potřebné atributy.

je úsměvné, jak se dodnes nenávidí a jak jsou si přitom podobní. nechce se mi tady vypočítávat všechna podobenství a následně se rýpat v doložitelných detailech, které nakonec nadanej populista hravě vyvrátí. už nevím, od koho mi v hlavě občas zazvoní věta, že víra je dar. a docela se zdá trefná ona slova vyjadřující ten jinak pro mne těžko popsatelný vztah k něčemu, chcete-li, k někomu vyvolenému.
já například věřím, že se dožiju pátku a zapálím si dýmku u točené dvanáctky. a věřím, že zas jednou budu mít pejska a snad opět jezevčíkovitého a možná hned dva, i když z těch nejmenších. a taky věřím ve spoustu dalších hloupostí a jen doufám, že se nikdy nebudu brát vážně, jak se berou všichni fanatikové. ať již sportovní nebo tvrdý zastánci zdravé výživy a p. :-)
ps. pro blbce: kde se bere ve vás ta víra, ve které autorovi přisuzujute neschopnost rozeznat touhu po volnu od víry jako také?

těžké rozumování

26.08.2010 11:17 |
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se