blog kavárenského povaleče s dýmkou

bonbóny došly... a zákon kauzality trvá
 

sebevražda jako právo na život

v listině základních práv člověka se mj. praví o nejzákladnějším právu na život. ve svém „západním“ nabubřelém myšlení máme „pojem“ sebevražda zařazený jako absolutně negativní. už jen samotný pojem „sebevražda a sebevrah“ je určující a vyřazuje tento „problém západního světa“ do příslušných mezí. i když v angličtině nemá společný základ s vraždou.
zkoumáme a píšeme knihy o důvodech k odchodu a jsme připraveni tuto „nebezpečnou“ tendenci potlačit za každou cenu. jsme dotlačeni obecním míněním vynakládat šílené prostředky na „záchranné“ akce... vynecháme prosím nezletilé a nezpůsobilé, kde o zodpovědném rozhodnutí nemůže být řeč.
základní právo na život a základní právo odejít, čiže smrt. křesťané to mají jednoduše vyřešené, a tudíž s nima vést diskusi v tomto bodě nelze, aniž bychom se dotkli samotné existence boha. jenomže půlka východního světa nesdílí náš zachraňující komplex jako pozitivní. jsme natolik zahleděni do sebe, že si ani nepřipustíme myšlenku, že svobodná vůle mj. může vést k poslednímu odchodu bez návratu.
minulý „inteligentní“ režim jednoduše vyřešil problém sebevrahů zavřením těchto do blázince. alespoň na nějaký čas. my jdeme dál a ve své zpupnosti jsme přesvědčeni o dobrém skutku páchaném na sebevrahovi.
při různých číslech seřazených do statistik se jen neradi koukáme na druhou stranu, čiže pohled na další osud těchto aktérů. co s nimi bude zítra a za rok. ano, píšeme o nich studie s vlastní potřebou domoci se pravého důvodu odchodu. proč? proč to potřebujeme pitvat? proč máme pocit, že i násilím pomůžeme těm lidem zpět. proč?

proč se kupříkladu nestaráme o výjimečné děti pravidelně šikanované průměrnou většinou. a nemusí jít „pouze“ o fyzickou šikanu. tyto děti potřebují na začátku pomoc, aby ji pak mohli tisícinásobně vrátit. my dokonce jsme přesvědčeni, že vyčleňováním těchto jedinců - budoucí možné elity národa - pášeme jakousi nepravost na zbytku tupého stáda nechtějícího se učit vůbec.

jednou už jsme přesvědčeni o nesprávnosti sebevražedného počínání, a tak budem zachraňovat proti vlastní vůli a za každou cenu. je jich relativně málo, a tak se na ně můžem zaměřit.
na druhé straně stojí armáda SKUTEČNĚ potřebných, a je tak veliká, že na každého se prostě nemůže dostat. prostě to tak je. nejen, že je to bohapusté plýtvání prostředků a lidí, kteří můžou v danou chvíli být potřebni jinde, ale hlavně je to zasahování do „svobodného“ rozhodnutí jedince.
etická stránka problému je pouze v nás vměšujících se. nemalým problémem jsou společenské dopady, kterými jako hlavním argumentem mávají vládci, kterým sebevraždy nelichotí.
nebojte se, vaše oprávněné zděšení nad legitimitou dobrovolného odchodu z tohoto světa sdílí naprostá většina těchto končin. jen nezaměňujte svobodnou vůli s problémem eutanázie. o té opravdu nechci psát.

06.12.2010 10:34 |
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se