blog kavárenského povaleče s dýmkou

bonbóny došly... a zákon kauzality trvá
 

kapitalismus po česku

těžké rozumování

protože pamětník zašlých časů, pamatuji nakupování formou shánění. ne jako hovězího, ale výrobku jako takového. trpím za ty vegetariány, co denně musej něco podobného číst.
a ta doba reálného socializmu, jak jsme k ní učeně měli přistupovat, měla zázračnej nedostatek čehokoliv, krom... a přemýšlím čeho a nějak se nemohu rozpomenout. i těch lidí pracujících byl nedostatek. no, věřili byste tomu?


dnes  je všeho dost... na první pohled...

jednotlivá obchodní centra se tu a tam liší, a tedy i jenom chabě vzdělaný jedinec chtějící si tady otevřít své metry čtvereční se alespoň rozhlédne po nakupujících a jejich zvycích a zkusmo vstřebá četnost kterých ročníků, aby neskládal do svých regálů zbytečně oblečení pro postpubescenty, když hlavní silou v tomhle obchoďáku jsou padesátníci...

tohoto by se ovšem dopustil pouze obchodník s větší půlkou mozku...
systém špatně zaměřených provozoven je ovšem v česku natolik četný a většinově akceptovaný s povzdechem, že škoda mluvit. pak tedy opakované krachy podobných obchodů už nikomu nepřijdou. peníze k pokusům obchodnickým jsou tak jisté, že je to ani netrápí.
znáte u vás krámek s oblečením, kde oblečete padesátníka, aniž by vypadal jako dědek, puberťák, anebo zastydlej sportovec? dokonce i reklama se zaměřuje pouze na děti a důchodce...
ekonomická nedouka těchto končin má určitou logiku, která spočívá v opozici proti právě takto zaměřené konfekci z dob reálného socializmu.
ovšem uplynulo dvacet plných let... a pořád stejně.
když přešaltuju na jiná odvětví, dostanu se před přehršel laciných šmejdů od elektroniky po stavebnictví. ty laciné střídá předražená výběrová kategorie prakticky neakceptovatelná. máme na první pohled vše a přeci nic ve kvalitě a ceně přijatelné. ukazovat na fakt, že tyto ceny převyšují „západní rovinu, a navíc s přívažkem jejich kupní síly a našeho dvojího zdanění, dostaneme se k hrůzným číslům. přesto pořád akceptovatelným. čiže bez náležitého bojkotu těchto. proč?
už jen nápis u vchodu do české kotliny: „podojit, nakrmit a nechat pást by nebyl z cesty.
proto když potkám na trzích občas obchodníka s úctou a kvalitou otočenou ke mně, žasnu, a žasnu tak hlasitě, že i pár řádek věnuji.
na mírovém v praze na vinohradech se kupí stánky velikonoční a palačinkář vám dá ochutnat předem vybranou náplň a drobné nazpátek si berete z plné misky peněz...
soubor maličkostí pro česko tak netypických, a proto velkolepých! no klobouk dolů!

a jakou má cenu takovýto článek? věru žádnou, když většinový konzument nechápe, o čem je ře,č a podobné vzdychání je zaměňováno s remcaly ze zásady.
a pak jídlo a muzika je pro mne zásadním papírkem lakmusovým, a zde tuze smrdí.

24.04.2011 20:07 |
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se