blog kavárenského povaleče s dýmkou

bonbóny došly... a zákon kauzality trvá
 

šaman a účetní

(povídka)
- zase jeden účetní! rozčileně františek reaguje na hospodskou televizi. šedivá hlava sedmdesátiletého vědce se rozpálí do ruda.
karel, jeho spolustolovník, malíř, autor stovek obrazů pomalu zvedl oči. nechtělo se mu tlachat o takových kravinách.
- vždyť je to hlavní ekonom největší banky u nás. tiše podotknul.
- prosím tě! co je to ekonom? zas jenom účetní. kdysi potřebovali panovníci šikovného počtáře s přehledem. a když nikdo po prvních popravách se už neodvážil, tak panovník určoval sám.
- popravách?
- jasně. každej účetní byl ponejprv pokora sama. ale časem mu stoupla moc nad čísly do hlavy, a tak pro klid duše a koloběh přírody skončil na popravišti. věru krásná doba!


účetní byl vždy na krok od šibenice, tam kde je jeho pravé místo.
a dnes? účetní si prosadili nejdříve střední školu pro dospělé a nazvali ji ekonomická. a to byl začátek našeho konce! pak si tito ekonomové, aniž by tušili co, otevřeli dokonce univerzitu. a dodnes se tají, jakou že odbornost tam studují. a největší fór nakonec - už mají i svůj vědecký obor - ekonomie! co tam probůh zkoumají?
- františku, vždyť ekonomické školy jsou na celém světě velice uznávané a vyhledávané.
- jasně že vyhledávané, když šibenice nejsou! účetní dnes řídí největší firmy a nadnárodní koncerny. účetní řídí tento svět!
a vůbec se nedivím těm arabům, že mají strach ze světa, ve kterém si účetní hrají s čísly svých vlád, jako amerika, anebo řecko. znáš, karle, nějaký obor, který neřídí účetní? spočítají si válku v jugoslávii, anebo v afganistánu, a podle toho dovolí svým vládám poslat armádu. jugoslávie se evropským účetním nezdála, afganistán jo.
- to přeháníš. přeci tohle tvrdit nemůžeš. například se teď němci rozhodují, zda uzavřou své atomovky. a z toho zisk mít nebudou.
- to bude taky první zásadní neekonomické rozhodnutí za posledních sto let. pokud se tak rozhodnou. mají nás všechny dokonale spočítané. dokonce západ závidí číně jejich socialistickokapitalistický zázrak moci.
spočítají si energii, hudbu, film a beton rozlijí na zbytky volného místa. vyrábějí, aniž by tušili, zda to někdo potřebuje. vyroběj dokonce i poptávku po tom. vyroběj potraviny, zpěváky, a špatné zprávy.

malíř karel se tiše napije uklidňujícího pivka a jen si povzdechne.
- možná máš v něčem pravdu, ale nechci na to raději myslet.
- i tvůj slavně prodanej obraz, a jedinej výhodně, koupil účetní!
- taky jsem žil z něj dva roky. jen nevím, jestli mi doopravdy pomoh. byl to můj snad nejhorší obraz. rozhodně se s ním chlubit nechlubím.
- máme účetní jako šéfy televizí. účetní jako prezidenty! co horšího se ještě může stát?!
- nech toho, františku. ještě ti praskne cévka v mozku a budeš na kasárenské stravě spočítané nějakým ekonomem ve špitále.
- máš pravdu, karle. a dovedl bys tento marasmus namalovat?
víš co nám chybí, karle? šamani! šamani, druidové, kouzelníci, mystici starého světa. ti nám chybí. chybí nám pokora před řádem vesmíru, před bohem, před přírodou. jak chceš.
- šamani... hm, asi máš pravdu. a strach ze šamanů nám chybí. pokora. dotek nadpozemského. možná hudba...
staří pánové se na sebe podívali, zaplatili nedopité pivo a u karla si pustili desku georga fridricha händla, operu - carmelite vespers.

21.06.2011 11:04 |
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se