blog kavárenského povaleče s dýmkou

bonbóny došly... a zákon kauzality trvá
 

pitva uměleckých emocí

poslouchám mladé rozčilené umělce mluvící o cenzuře, jak jim byl zakryt obraz menstruované indické princezny shodou okolností právě před svatební síní... budou rozebírat jednotlivosti nutnosti právě takto vyprávěného umění. mluví o svých právech vystavovat.
samozřejmě, že i my máme svou vinu za ztrátu jejich emoční inteligence, za jejich nedostatek empatie.
na tvorbu svých pravdivých nechutností mají samozřemě právo, a stejné právo máme my se na ně nekoukat.
jen tak mimochodem mě napadá, že u architektury naše právo jaksi není, neexistuje. musíme se masochisticky nechávat dnes a denně atakovat těmito hororovými výjevy za rozumný peníz a snad si přejeme i ukončení této a těchto nechutných výstav, anebo alespoň malé zemětřesení.
a pak vidím dobře natočený dokument o smyslu koridy. jak možná ti samí umělci bojují za pravdu, za možnost ukazovat kdekoliv a úplně cokoliv. tedy včetně lidských výměšků, protože pravdivých. a my nemáme právo zamlčovat pravdu. a najednou je tu pravda ve své historii přežitá až po dnes a najednou je tu týrání a krev v aréně. nechci rozebírat našim očím skrytá jatka, ze kterých akorát to růžové v igelitu hodíme do mrazáku. v dokumentu je vidět pozůstatek tradic a úcty i nepochybné krutosti vměstnané do pravidel.
co když nám chybí dnes právě tato pravidla úcty a pokory před historií. máme tu drzost hodnotit historii, ať už tu čítankovou, anebo ojediněle přežitou. chybějící pokora před těmi, co žili podle těch pravidel a celý svůj život.
jakýkoliv náznak nevyhnutelnosti nás děsí a bojujeme za svá práva být slavný a bohatý. a pokud možno už včera.
a další dokument a náhodou také v čt, co nemůže má hlava pobrat, o sběratelích a jejich starožitnostech od britské „bbc“. jedovatě hodím otázku, zdali je někdo schopen si představit takovou symbiózu televize a laskavých odhadců nebojících se o svá veřejná a konkrétní vyjádření k věcem, co mají svou cenu. a taky si nedovedu představit, že by našinec dokázal po tolik let schovávat artefakty po svých příbuzných. konec jedovatosti. skvělý a poučný dokument o britech a jejich historii v maličkostech ukryté. a zase ta vzájemná úcta před tvůrci, majiteli a hrstkou učených.
25.10.2011 10:57 |
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se