blog kavárenského povaleče s dýmkou

bonbóny došly... a zákon kauzality trvá
 

Horečenské odbíjení

můj host (petr.ix)


Horečka přetíná ticho

Vchází se
do vidin v proudu dat
v závratích
ve vlnoramenném dotyku
Chaos
toužící po konečcích prstů
Manýra třásní!
Podlaha poškrábaných zdí
necitlivě milovaná
deskových okřiků
(více)
29.10.2013 07:33 | 0 komentářů
Autor: - petr.ix
| stálý odkaz

milé vracení, aneb i osobní historie se vrací

krásně jsme si modelovali jako kluci, ne moc ještě veliký, jakéže to bude, když už konečně budeme moci změnit tento svět. co objevíme, kam až docestujeme.

někdy to byla jen taková malá „kdybychom“ - jako byla vysoká zeď, nebo plot. lákala nás ta tajemná zákoutí neviděného.

(více)
07.07.2013 19:17 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

ležatá osma karlovarská

koukám na to zvláštní logo, na tu ležatou osmičku, která si na něj hraje. chodím kolem už nějaký čas, jak je vylepeno na všech nárožích, abych si jí opravdu všimnul. odmítám jít blíže, chci vědět, pochopit bez náležitého dovysvětlení čeho, koho se to logo, ta ležatá osmička týká. nepochopil jsem a zapomněl. dnes v čase otevření karlovarského festivalu jsem pochopil.
minimalizace je v ofenzívě a já nemám nejmenší šanci se jí jakkoli vzepřít. minimalizace, která požírá i novovytvářející se duše, kterým se tento minimalistický svět po pozření už zdá v pořádku. a on nejspíš pro ně i bude.
(více)
28.06.2013 19:12 | 1 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

dětský den

proplétám se jako dospělák, a vůbec na ten titul nejsem pyšný, mezi drobotinou na prvního, a tedy jejich dne, dne dětí. na krku kouzelnou krabičku pro okamžik věčnosti, které dnes říkáme digitál.
(více)
05.06.2013 16:30 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

přísně nevědecká, aneb paradigmata

s naprostou fascinací poslouchám o rozpínavosti vesmíru (zdráhám se použít „našeho“) a dovídám se, jak rychlost světla z těch nejzazších míst v tom cizím nekonečném prostoru nestačí na tu neustálou rozpínavost, a tak se odkaz toho světla z těch končin k nám nikdy nedostane na rozdíl od těch, co k nám doletí s myšlenkou zaniklé neexistence toho, co k nám právě přineslo.

(více)
11.05.2013 11:09 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

májový květen a líbající třešeň

osvobození, volno, letní dni a bouřky. japonské růžové stromy a člověk ví, že tento svět se točí dál. a ani utíkající piha nic nezmůže proti novému životu. vím bezpečně, že ještě před pár lety jsem na tu pihu, co mám vzadu na lopatce, lehce dosáhl, a dnes se mohu natahovat jako stočená hadice a nic mi to nepomůže, piha se posmívá z místa, na které člověk nemůže. jeden by řekl, když je to přeci má piha, tak... ani nevím, co s takovou rezavou tečkou na zádech, ale moje byla, to vím zcela jistě. byla.

(více)
08.05.2013 19:12 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

kousl jsi mě!


  - /jitka/ kousl jsi mě!

  -/pepík/ ne, nekous

  -/jitka/ ještě cítím tvé zuby

  -/pepík/ nemůžeš nic cítit, když jsem tě ani nekous

  -/jitka/ a budu mít modřinu

  -/pepík/ nemůžeš mít modřinu, když jsi králík. lidi mají modřinu

  -/jitka/ budu mít modřinu, ale nebude vidět

  -/pepík/ jak budeš vědět, že ji máš?

  -/jitka/ viděla jsem to na lidech

   

(více)
01.05.2013 06:43 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

tuhne jakoby muselo

konec března, začátek jara a venku bych vlaštovku nečekal. a včera nějakej pablb psal o ptačích tlupách, jak nám ujídají, a tak nakupuji kupu chupatých dek, aby se ti naši opeřenci krapet ohřáli a nepomlouvali. známe ty neviňátka.

(více)
24.03.2013 23:22 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

jaro s papežem

včera ještě sněhově bílo, a dnes už jaro. najatí reportéři hlásí všelijaké srocování ptačích tlup kolem hraničních hor. a prý nějací nedočkaví vetřelci jsou již tady. noviny i vláda mlčí a statisíce opeřených okupantů nám už ujídá krajíc.

ve vatikánu si raději pořídili papeže. prý tradice, ale proslýchá se, že je to vše kvůli těm opeřeným poslům jara. my jsme si pořídili prezidenta, ale ten se dovede zvolit úplně sám. klobouk dolů.

(více)
23.03.2013 16:37 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

potkáme se v nekonečnu

dvě rovnoběžky se potkají v nekonečnu... tohle lakonické oznámení fyzikáře mě dovedlo odpoutat od země bez jakékoliv vedlejší síly. fyzikář sice nestál ani za pětihaléř, ale věta beztak zůstala. a při pohledu z posledního jedoucího vagónu přes spojovací dveře vidíte ty dvě přímky. a když se lépe soustředíte, uhlídáte na kraťoučký okamžik, i jak se spojují koleje, ty rovnoběžky v nekonečnu.

(více)
14.03.2013 11:53 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

Podvečer noci

můj host petr.ix

(povídka)


„Nedokážu napsat ani řádek.” Zasmál se tomu. Ona usvědčující věta jeho prázdnoty, která se rozlévala. Kdysi s tím bojoval, byly vždy dvě strany, ta tvůrčí a ta propastná. Slova se navíjela. Ze začátku měla zahnat hroznou prázdnotu, teď ji vytvářela. Seděl u okna, přikován do svého sezení a pozoroval hluboko dole pod ním procházející malinké bytosti za tabulkou skla, která mu vymezena byla pro tuto chvíli. „Jak daleko už nic necítím,” mohl napsat, ale ta část uvnitř něho, která by to dovolovala se zasekla, zarezla, kdo ví, snad otráven sebou; jed pronikající vrstvu po vrstvě, mrtvé ryby dosud nevidět, ale přijdou, jistěže přijdou, ale to už bude jedno... (více)
16.02.2013 22:03 | 0 komentářů
Autor: - petr.ix
| stálý odkaz

ospalá obyčejná neděle

jakási ospalá neděle se všude kolem plouží, a jen tak. snad se ani nechce, nehodlá se nijak lišit od jiných nedělí, snad nemá ani žádné vlastní ambice, snad jen být tou nedělí, obyčejným opravdovým sedmým dnem vyrovnaného klidu. ta neděle ale ví, moc dobře ví, že obyčejnost není právě tím dnešním, co se nosí. ví, jak je těžké zůstat obyčejnou bez zlomyslné touhy chtění. je jako obyčejnej dům, na který je radost pohledět, i když se nijak moc neliší od jiného opodál a naproti. a vlastně už takových domů moc není. z těch obyčejných laskavých domů se dnes staly výjimečné, vzácné domy, na které se jezdíme koukat až z jaké dálky.

(více)
10.02.2013 21:05 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

žádná minulost

(povídka)

nějakým nedopatřením zjistil, že ještě žije. uvědomění. uvědomil si to právě teď a jeho nadšení je kulkou natažené pistole, chladného kovu s humánním číslem z výroby s partou kamarádů ze zásobníku ihned připravených vyštěknout.

(více)
06.02.2013 15:35 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

z vůle lidu prosazen

prezidentovi s láskou...
a zvůle lidu prosazena

zvůle lidu? toho samého lidu, který tak důsledně se se železnou pravidelností odráží ode zdi, aby v té otupělé bolesti, která je pro něj nakonec jedinou známou možnou cestou jak zvolit někoho, kdo je ochoten brát i za předpokladu, že se nechá permanentně osočovat svými voliči? ale i to je nakonec jen takové škádlení v lásce. a tato soužití s předmanželskou smlouvou, ve které je pod čarou dopsáno pomanželské budoucí vypořádání o legalizaci veškerých loupeží ve jménu vyššího, a tedy národa, který toto nakonec pokaždé se skloněnou hlavou i pochopí.

(více)
11.01.2013 20:17 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

jordánské vánoce a střípky konce světa

přemýšlím, kdy a kde jsou jordánské vánoce, když už jsem byl jednou poctěn a vybrán pro vánoční pozdrav, a ještě s milým úsměvem místní krasavice... snad to nebude předzvěst něčeho nemilého. jordánka mi pošle svou hezkou tvářičku, a zítra u mne zazvoní její bratr s frajerským nožem kolem pasu. a já, cholerickej blázen, se ho úplně klidně zeptám, zdali bude čaj, a dáme si panáka. panáka nejspíš nemůže, a tak zůstanem u čaje. budu se stydět, že nemám vodní dýmku a modlicí kobereček. asi budu chvíli natahovat čas. zeptám se ho, jak je u nich a jak se mu daří v práci. a kdyby se mi cestou z jordánie i co - to naučil z jazyka mně rozumějícího, mohl bych se těšit i z jeho odpovědí. ani netuším, jestli je při tak vzácné příležitosti vhodné ještě pozdravovat příbuzné a sestru, ale slušnost je slušnost. přeci neodejdu z tohoto světa jako grobián a lakomec. a host je host. ať má hezké vzpomínky kluk jeden jordánská.

(více)
25.12.2012 17:38 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

františkův smutek

(povídka)


františek seděl zdrcen poznáním. poznáním, jak ještě včera se měl za toho zábavného.

a dnes si přemýšlí pouze o svém smutku. vnitřním smutku, co ho nosí tak dlouho a hluboko v sobě a co ho dělá nakonec někým jiným, neznámým. smutek se nezjevil z ničeho nic, pomalounku plíživě a nezván se k jeho duši dostal a už nehledal dál. a kdo vlastně je a kým?

ospalá podzimní ranní pražská ulice a samozřejmě příhodná kavárna.

(více)
13.11.2012 16:58 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav a juno
| stálý odkaz

podzim se válí všude kolem

podzim se válí všude kolem, kam se jen podívám, a rozhazuje si listí, jako by ani to listí nemělo nikdy dojít. kaštany, ořechy, lípy a javory... jenom ty duby se zatvrdily. asi proto je jich po málu.

kam se podívám, samý list! jen tak zbůhdarma pohozenej a tak krásně vyvedenej. duše umělce aby zaplakala. a moderní metař s obráceným vysavačem je hnán do boje s podzimem. všichni víme, že nemůže, nesmí vyhrát, ale živit rodinu musí a kariéru pornoherce už propás. a do toho podzimní škodolibý déšť a pohroma ucpaných kanálů je tady. vlády zasedají a podzim neřeší. proč? a o co je lepší takový podzim než člověk? a dost možná, že se to ten chudinka naučil právě od něj. to plýtvání s vodou a zemí a nakonec i těch lidí jsou přeci mraky, tak proč se vzrušovat. vyrábějí se pořád víc a víc, jako by se ani šetřit s nima nemělo. já bych tedy s lidma poskrovnu. a sám taky jdu příkladem. a přitvrdil  bych, nemáš dost listí, nebudeš mít ani dětí...

(více)
23.10.2012 12:34 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

scifi do psích hlav

jezevčím okem

to mně tedy hlava nebere, že lítám jako poděs vzduchem a nevím o tom! nezadejchám se, nikoho nepotkám a žádné vůně, nic navíc nevidím, stejně jako když ležím pod stolem.

asi přestanu poslouchat to rádio.

tuhle jsem slyšel vědeckofantastickou povídku kde člověk(!!) svým přáním zastavil tu naši kulatou, co si na ní tak krásně lebedíme, zemičku.

(více)
18.10.2012 13:12 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

první čepicová

ráno se tváří, jako by ani k nám nepatřilo, a nutí mě nosit v záloze čepici debilku. asi polovina z vás může mít na hlavě cokoli, aby ta druhá, do které mě bůhví kdo vtlačil, musela trpět za tu první svou vizáží! na začátku jsem byl přeci úplnej prcek a tu frontu na tvar lebky jsem až tak vážně nebral... a fronty nemám rád z principu. ještě bych si mohl najmout dabléra, nosiče čepic a klobouků a předvádět na tom blbečkovi, jak by to slušelo i mně, kdybych nebyl tak trochu postiženej...

až se doopravdy rozčílím, budu nosit někde na hlavě nálepku postižených!

a v časopise, který má co říci, jsem vám viděl výsledky soutěže architektů... a hned jsem se rozběh s hlavou proti nejbližší zdi, abych pochopil tu krásu... a tak jako prvně před pár lety jsem viděl dizajnérskej kousíček na škodovce, tedy světlomet přední na oktávce, a byl jsem unesen a nadšen a tajně si to skleněné hned i pohladil, abych se dočet, že se škodovácký kukuč vrací k vyblitinám made in kdokoli. a náhodou jsem téměř to samé světlo viděl na novém sportovním mercedesu... no, na jejich obhajobu mohu konstatovat, že se takhle idiotsky chovají i v jaguáru, anebo alfě... heslo naší éry - novinky za každou cenu!  kniha, barák, auto, hlavně, když nově vypadá! ale ty stavby, ty chlouby naší architektury, když jsou bez tváře, bez jakékoli osobitosti, bez touhy se jich zmocnit už jen pohledem a návštěvou. kochat se jejich detailama a z dálky se nechat samozřejmostí všech starých domů vést ke vchodu, který musím jako slepec hledat, a pak se jen děsit, co za nimi najdu... ty domy, ty stavby všechny kolem nás tu přeci zůstanou! a pěkně dlouho se budeme muset na ně i koukat, i když si je nekoupíme... i ta pitomá vláda jednou padne, aby ji nahradila jiná, pitomější... jen ta banda účetních je nezničitelná. asi, že jim denně přede dveře cpeme nejlepší smetanu do misky.

ale to dobré z našich, tedy skrblíkově mých dnů je, že mohu po práci na smíchově, a tedy po ránu pěkně před prvním turistou nakouknout do jedné z naštěstí hojně rozhozených kaváren, a že jich je v té naší stověžaté.


 

(více)
11.10.2012 13:55 | 1 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

hra na kaštany, technologie a kocouří spravedlnost

kousavé sluníčko na předzahrádce a s kavárenskou dekou pod zadnicí.

jak zábavné je pozorovat sběrače kaštanů...

jenom děti si na nic nehrají, i když jinak jo. i milenecký pár, kde on se může přetrhnout, až mu klobouk spadne. ano, klobouky se nosí opět a mne to hrne do úsměvu.

a dědeček s nataženým prstem coby rozhledna pro vnuka, a ten nadšeně sbírá, a podívej, dědo! a dáma v účetním oblečku decentně si přičapne, aby vyhrála jeden lesklý zlatohnědý. ani kapsičku nemá. a v ruce je stejně sladší! ale kam ten mobil a kabelku a tašku s počítačem?

(více)
05.10.2012 10:37 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

Snůška mlh

(můj host Juno)


Včera pršelo,
zítra bude zas,
proč jsme se tak
odcizili...

Oči nevidí nic
než spánek.

ii (více)
27.09.2012 17:48 | 0 komentářů
Autor: - juno
| stálý odkaz

jako v americe

jako v americe? 

dívky navlečené do červených pánských ochran (pravý důvod netuším) mi naskládají nákup do tašky, a já se tak na chvíli stávám američanem s právem na hýčkanou existenci. v čechách!

jinak potupné snášení hrubiánské neochoty kdekoli za naše peníze. a nutnost udělat si jméno v domovské putice pro ten úsměv bez myšlenek na sebevraždu.

(více)
26.09.2012 12:31 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

chlast náš každodenní

chlastem k absolutnímu štěstí...

zaujal mě jeden z nejhezčích možných odchodů z tohoto umaštěného patlance, a to způsobem metylalkoholovým, když teď tak populárním. a tak jsem se chvíli opájel (...) tou představou, jak piju, piju, co mám rád – tedy doufám, že soudruzi pančovatelé mysleli i na značkovou whisku, případně karibskej rum, abych si zbytečně nekazil své chuťové pohárky předčasně - a jak v té krásné opici, takřečeno definitivní, se s úsměvem a ve spánku odporoučím hezky a bez zbytečných cirátů a keců.

(více)
13.09.2012 20:27 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

nádherná dekadence

neznajíce dnešní dobu se intelektuálové v baroku mohli děsit nad dobovou dekadencí tehdejší šlechty a panstva vůbec. a dnes jenom díky ní si mohu po ránu pustit georga  f. telemanna a jeho hudbu ke snídani, jejíž tak složitý název ani nedovedu přepsat. pravda, kolem mne neposkakují lokajové a pečené kachny (kdyže jsem měl naposled kachničku, a o nějaké lokajce ani nemluvím), moje snídaně je patrně taky jinačí a můj palác ve čvrtém panelovém patře momentálně vyhlíží méně honosně, i když netuším proč vlastně. mohu si zkouknout výtvarné skvosty té doby, paláce a chrámy, mohu  taky donekonečna obdivovat, protože za jeden lidský život nezvládnu všechnu tu  nádheru. (více)
06.09.2012 15:17 | 2 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

tolik cizích světů, tolik neznámých vesmírů...

po chodníku se loudá poloslepý stařík. je malý a protože i náhodou pejskem dobrotivého naturelu, vydá se cestou někam a poslouchá, jak jeho paní ho má ráda.  kdokoli kolem, a psí dědek za ním. „tady jsem, karle, tady“, slyším laskavý hlas pečovatelky. hezké stáří... kéž bych jeden den takový zažil.  

(více)
27.08.2012 16:37 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

patnáct pater do oblak a s TOTEMem

našinec rodu středoevropského ani snad nedokáže vyjádřit svůj nekonečný dík africkému létu jen takovým poleháváním u vody, které se nám může zdát příliš konvenční, a tak raději s radostí sobě vlastní si vyběhne do patnáctého patra snad nejvyššího baráku plzně.

kdo vůbec může vymyslet takovou blbinu a kdo se vůbec postaví dobrovolně na start?

(více)
19.08.2012 22:13 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

střípky letní, srpnového data

pauza s haydnem“, rozhlasový to pořad je úžasný nápad, a dokonce ve čtyřiceti pěti pokračováních,  nápad za všechny drobné.

á, drobné... cestička kolem řeky ze zlovolného nákupního šílenství a ve trávě se krčí dvoukoruna. taková malá obyčejně se tvářící a snad i ještě stále povýšená nad obyčejnou korunu. leží tam a jak je namyšlená, ví, že se pro ní shejbne někdo, a bude zas tou právoplatnou a tuze potřebnou. si myslí. koukaje na tu malou sirotku jsem si vzpomněl na dobu pětihaléřovou, ...

(více)
14.08.2012 10:39 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

Za zavřenými okny

(můj host - Juno)

Za zavřenými okny

Procitnutí,
tak málo ty
otevíráš krajinu nesmělou,
nesměle odkvetlou.

V iluzích plujem dál
prodchnuti
září plavou,
                tvoje pohledy
                vrhají se
                i na mne
                            - snad -
stále častěji
se hledáme
blíž
      pozdě.


(více)
08.08.2012 05:37 | 0 komentářů
Autor: - Juno
| stálý odkaz

dvanácté léto ve znamení indiána

mrtví indiáni prý už zas vyhrožují zánikem toho našeho bytí a mne to nenechává v klidu. dumám, co se stane s mými dluhy a kocourem.

je pravda, že ten konec světa začíná být už krapet opotřebovanej a taky trošku trapnej, i když jen tak lehce vibruje.

(více)
06.08.2012 18:28 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

a má po slávě!

(jezevčím okem)

pětadvacet let se ten můj chudáček autorek úpěnlivě vyhýbal jakémukoli sportu a vřele doufal, že už to doklepe bez něj. no jo, kdysi téměř lehkoatlet, až se toho lekl, a tak raději zatvrdil.

(více)
01.08.2012 11:16 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

slib jen aby se neřeklo

a  klidně vám...

- jak se vlastně oslovují takoví čtenářové? „milej celej kdysi národe, snad česko-slovenský!“; „drahej čtenáři!“...

milá a drahá... holce, když chcete do postele, taky nadbíháte... jsem někde slyšel. asi někde v baru...

a kolik jich vlastně „mám“, těch, co ještě uměj číst? (více)
22.07.2012 01:19 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

jazzové náměstí

jazzové náměstí s velikánskou obrazovkou a roztomilým tancujícím opilcem. mrňavej skoro stařík v koženém kabátě nadšeně se pohupující v rytmu snad čehokoli, a dnes právě jazzu, vzbudil nadšení u dívenky neváhající si ho natočit do mobilu.

(více)
19.07.2012 09:10 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

má vestička za pochodu

těším se jako malej, až jednou zestárnu k vestičce, abychom byli s ní stejně staří. vestičku nosej staříci a já jim závidím. a vidím sebe pár desítek let nazpátek, jak je mi odpírána tato tělesná ozdůbka. prej jenom pro ty dědky. a slzička mi kanula i po tom kloboučku. a hůlku bych si taky nadělil.

(více)
10.07.2012 14:10 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

zlodějská hudební výchova

jezevčí fejetony

jsem z toho blázen a nevěřím vlastním očím, když čtu o baráku obchodním, a pak ještě dalším, jak snad čirou náhodou při pouštění klasické muziky vám přišli na to, že ten den, kdy právě zněli po celým obchoďáku nádherní myslivečkové, zelenkové a mózarti, že ten den byli všichni ti zloději tak znechucení tou krásou, že raději odešli na den volna. a ti zbylí nakupovači a pobývači a další "shopingové" zvýšili tržby o desítky procent.

(více)
24.06.2012 17:57 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

se zděšením sobě vlastním

stojím na prahu pochopení smyslu svého bytí, že jsem suchar a tuze vážnej. a co teď s tím? synek snaživě mě připosune k tomuto novému obrazu říkaje: „snaž se a uvidíš, jak budeš jednou chápat taky vesele“!

(více)
15.06.2012 11:31 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

mrtvolné hlasy němých kroků aneb zem potřebuje své

asi že jsem zapomněl chodit. ne, že bych neuměl nebo že bych měl nějaké zdravotní problémy. kdyby nějaké byly, asi by se mi ulevilo, že mám důvod. no, jestli si představujete, jak se už ani nepohnu a jen čučím do zdi, případně monitoru, tak jste nic nepochopili. jasně že chodím, že jdu denně pro ten svůj chleba, že se přibližuji a vracím. ale tenhle pohyb nemá nic společného s opravdovým krokem. to jen nějaký zbytek pohybové zodpovědnosti vykopne denně mou chatrnou schránku někam do  prostoru. prostoru, ve kterém vidím a tuším hromady dalších plujících těl.

(více)
31.05.2012 16:07 | 4 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

s půlkou tváře

(povídka)

i když sám varován, hledím do zrcadla a mé zděšení je tam. ohmatávám si nevěřícně svůj obličej. jeho půlku, která je ještě vidět, a pak tu druhou, kterou ještě cítím, ale není tam.

jak něco může nebýt? půlka mého já mi chybí, a přesto je tam! další zděšení, když nevidím ani tu ruku probírající se „tou“ neviditelnou tváří. uklidňuju se, nemůžu nic a panika mizí. slyším a vnímám to své kolem mne vymyšleno a přemýšlím, jak dál. plížím se kolem zdí a zdravím známého. všichni jsou na první pohled celí, jen mne je zatím polovina. letmo se zahlédnu, zastavím u výlohy, a tam s nejasnými rysy jedné půlky ztracenec s vyhaslým pohledem pouhého oka.

(více)
25.04.2012 11:52 | 1 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

s řetězem na krku

krásná panna na ulici a řetěz kolem krku, aby mohla svým plastikovým úsměvem předvádět původně snad šaty. němý výraz s větou na půl cesty. a co by taky říkala na ten svůj ocelovej fešáckej obojek. kousek stagnace v tom našem ukřičeném a upospíchaném světě, kde už ani člověk nemá čas na ten svůj ubohej život. spěchá a snad utíká kolem hřbitova, aby skokem do rakve, která se už jen tak tváří, aby konečně někde byl včas. jen aby nezapomněl na svůj smartphone.

(více)
25.04.2012 10:25 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

dotek génia

dotek blaženosti, dotek nadpřirozena při duchovní hudbě estonského „arvo parta“ v první části, cantate domino, blahoslavenství a te deum.

najednou nemusíte přemýšlet o bohu a nemusíte řešit existenční otázku bytí, když se na okamžik dokážete zaposlouchat do hudby, která vás opíjí, která vám rozvlní všechny zbylé mozkové buňky a hravě přeskočí vaši barovou židli se dvěma promile, do kterých vás bez varovaní vtáhne, aniž byste tušili jak.

(více)
22.04.2012 20:37 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

estetika z druhého břehu

jako je můj kocour zahradníkem a myslí si, že dobrým, tak i novodobí vládci měst připravující nám pohledy příští a pohledy na dlouho si patrně myslí totéž. a že ty pohledy jsou na dlouho, opravdu na dlouho, je smutná pravda.

jak dobrý musím mít zrak, abych uviděl něco okouzlujícího? jak dlouho musím jít, a uchodit své už ani ne zánovní nožky, abych natrefil na pěknou stavbu? a jak dlouho s dalekohledem, abych zachytil sebemenší maličkost k pohlazení? detail, co potěší, detail, který dotváří a určuje oblibu jeho celku.

(více)
10.04.2012 09:18 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

jarní láska na první pohled

zamiloval jsem se. a byla to láska na první pohled. překrásná blondýnka vám mne sbalila přímo v metru. a tak hezky se usmála.

byla pomenší, pomerančová a koukala koketně přes brýle. „mladý muži, pomůžete mi na schody?“ „máte stejnou cestu, a můžu se vás chytit?“ „a vemte mi tyto tašky.“ „jé, vy jste tak mladej, taky bych chtěla být tak hezká“. (!..) „a jedu do olomouce pendolínem, a kam jedete vy?“ „a pojedeme spolu výtahem!“ a pokaždé s úsměvem a tím svým koketným pohledem.

no, zlatá byla, ale nemělo by to budoucnost. ty proklaté vzdálenosti... ach jo. na peróně jsem lapnul jinou cestující pendolínem a milou babku jsem jí svěřil.

a že začal ten den tak krásně, a sluníčko se usmívá, dvě mladé krásné vietnamky se bavily spolu česky.


09.04.2012 10:35 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

střípky velikonoční

slyším - „když tu chceš žít, musíš vědět proč“. tento výrok z dánského ostrova plného zimy je docela uchopitelný kdekoli. a fakt, že podle toho nežijem už pár generací, ukazuje pouze na naši bezútěšnost.

a snad proto přišly velikonoce s revoltou slepic. snad se ty slepice už domluvily a nedorozumění ohledně otrokářského pocitu si už nechaly vymluvit. a že nás to tedy stálo! dokonce vláda kvůli nim hodlá zrušit hned několik ministerstev.

(více)
07.04.2012 10:48 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

lemčík a technologie

drobná opeřená postavička lemčíka sbírající barevné kousky čehokoliv, včetně výdobytků homo sapiens do vlastnoručně, nebo spíše vlastnozobně postaveného honosně vyhlížejícího hnízda, které mu závidím, pracuje s nevídanou pílí a nadšením. to hnízdo, ten palác, který snad deset, snad dvacetkrát převyšuje jeho stavitele, je tak krásnej, tak neobyvatelnej, protože pouze k námluvám, a proto smyslnej. a před ním, aby toho nebylo málo, vystaví, umně naskládá plastová víčka, kamínky, bobule a zlomené propisky, a to vše výhradně modré, aby tu svou výkladní skříň u tiffanyho zakončil ukradenou sušenkou v krásné modré.

(více)
31.03.2012 07:58 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

individualizmem naproti

s potěšením poslouchám světoznámého neurochirurga a cítím morální vítězství v jeho konstatování, že lidský mozek je pouze z velice malé části prozkoumán a že jen tak rychle nebude jinak. tleskám, plácám ručičkama plný nadšení při pomyšlení nad chabou nadvládou chytrých mašinek, co mi lezou přímo na záda, jak nemohou pobrat skutečnej lidskej mozek, aniž by náhodou oplýval nějakým druhem geniality. (více)
20.03.2012 10:55 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

březnově jarní, téměř omluvná

všem postiženým absencí mých lehce neuroticko-melancholických výplodků se téměř omlouvám za jarní výpadek, který se stává jednou za deset let. (doufám) tedy než nastane nějaká další změna, anebo další výpadek. a že takových změn do života patří, že se bez nich nedá ani smát, ani jinak bezeztrátově fungovat... (více)
19.03.2012 13:03 | 4 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

fidlovačka v televizi

viděl jsem...

ranní partitury z plzně na vltavě a včerejší divadlo na dvojce jsou přesně těmi, co se dokážou nezabít a snad na chvíli zanechat po sobě skvělou chuť a vůni. a erik emmanuel schmitt se stal mým novým favoritem a jeho „záhada“ neboli „enigma“ také. 

na slušné filmování prý chybí slušný peníz, ale inscenaci natočit je asi jiný problém, i když na tu stačí zlomek peněz. režijně zvládnout mrňavý prostor a vše vsadit na dialogy bez mrtvolných efektů a symfonické hudby. kdo dnes dokáže svou odvahu bez typizovaných návodných berliček, kde divák, považte, je ponechán sám sobě, aby pochopil(!). to se prostě už nenosí a český divák zvláště pouze dabinkem a seriálem jako husa na pečínku je krmen, aby nedejbože nemyslel. a najednou televizní záznam z divadla na fidlovačce, a povedenej!

(více)
17.02.2012 17:33 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

zima taková, že i slepicím se nechce

a někdo se těm opeřencům i diví, a ti ptáci to snad ani neocení.
a co takový pouliční prodavači, anebo šlapky? odbory, kde jste a pro koho? a ta pro změnu naše sibiřská zima nás nutí se tulit k čemukoliv a v tramvaji s peřinou, nebo alespoň s milenkou, jen aby nám neumrz. tedy náš úsměv. naštěstí parlamentem schválená a na zimu speciálně zateplená sluchátka pro babičky i vážené politiky se budou odpoledne rozdávat po náměstích. (více)
07.02.2012 10:03 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

uzená rolka k sežrání

sdílím po kolejích ty nekonečné kilometry  země, naší země a koukám na ty dráty, kterými jsme si ji tak hezky sešněrovali. tolik drátů všude kolem, kam se oko podívá. a jen na poušti snad si můžem dopřát takový luxus, jako je výhled na krajinu bez nich.

a pak ty hromady, ty tuny, milióny tun betonu silnic a dálnic, kterých pořád nemáme dost a dlouho ještě mít nebudem. a taky vidím na pultě uzenou rolku tak voňavou a stejně sešněrovanou a připravenou k hodování. a dost možná, že si už z té naší zemičky taky uždibujem, jak jsme pořád hladoví, a snad jsme i ochotni si ji dát k večeři. a že jsme tak nedočkaví na tom našem nekonečném rautu, uždibujem si z té naší zemité rolky dopředu, aniž bychom vůbec platili.

(více)
30.01.2012 19:28 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

jezevčí postřehy a půjčka eurozóně

to tedy moje jezevčí hlava nebere. nejsem účetně postižen a ani se nehodlám propočítávat svým jezevčím životem, a přesto koukám jako blázen, že když naše spojené státy skoroevropské budou muset s účetní knihou pravidelně čekat na bruselský štempl, tak přesto mohou, anebo spíše musej dobrovolně pomoci lemplům penězma, které neexistujou, a způsobem, který je právě proti těm zásadám, které brusel vyžaduje. malej jezevčík, řeknete si, zase kecá do věcí...

(více)
26.01.2012 05:44 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

samota a víra

máme sebe, a snad tomu i chvílemi věříme, jak moc jsme sami sebou, jak moc si patříme, než pochopíme, jaká je to blbina. a že se hledáme, potkáme tu a tam jedince naprosto svého, který už z dálky prvním pohledem křičí, aniž by cokoliv vyslovil, aniž by vydal hlásek, jak moc je svůj. a že nás ten jedinec notně musí vyděsit a taky že nás vyděsí, už jen svým zjevem a chováním a těmi názory! a to vyděšení pak v sobě dlouho nosíme jako mementum, jak moc dobré je nebýt sám pro sebe a jen svůj. a že trpíme přesvědčením, jak moc jsme inteligentní, tak si moudře zdůvodníme, proč práve my se té podivné jinakosti budeme odteď důsledněji vyhýbat.

(více)
23.01.2012 13:12 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

cena člověka, cena života

jakouže to má cenu, ten náš člověk? a co když taky záleží, kde a koho máme na mysli konkrétně. a kde? jih světa vs. sever se o tento pohled určitě poperou. anebo těm na jihu to bude nejspíš úplně fuk a ještě si poklepou na čelo. a koho konkrétně? to jako podle zásluh, nebo škol, případně funkce? a co takhle cena života dle vlastního uvážení? a začíná problém. kupodivu vznešeně znějící heslo, že „cena života je přeci všude a pro všechny stejná,“ je pouhopouhým snem superhumanistů. sám se považuju za humanistu, ale ne rovnostářského. všem stejně, bez ohledu na vyznání, rasu a pohlaví. posud je to pěkné, ale má-li přijít na jednotlivce, raději nemyslet a dál rozdávat, a klidně i povinně, jen aby mě nepovažovali za nelidu.

(více)
11.01.2012 11:51 | 3 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

nirvána formule jedna

melancholickej začátek tohoto dvanáctého letopočtu si o to přímo naříkal, aby se jím stal. a svět kolem něho zatím pořádá bláznivej závod o život. kdo dřív, kdo nejdřív a kdo hned? a co? o to vůbec nejde! život je přeci tak krátký! a tak v němém úžasu pozoruju ten běsnící život vyhrožující bůhví proč právě těm melancholikům. a snad i ta země váhá, na kterou stranu se přidá, a snad jenom potřebuje vzkázat, jak takové běsnění vypadá doopravdy. a tak starověcí bohové bouřek a větrů jsou pouštěni z řetězů...

(více)
09.01.2012 14:15 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

je první den, i když druhého, ve dvanáctém pomyslném roce nového letopočtu :-)

a jsem rád, že tuhle blbinu nemusím nikomu vysvětlovat, když je tak venku hezky a teplo. a prej leden, s kamnama něco vyvedem.
od samotinkého rána slyším kopec změn, a nejspíš jim ještě není konce. a jak jsem se těm strachům ze změny dříve smál. přímo vysmíval! a už mě začínají děsit. sice jen tak malounko, ale děsí.
(více)
02.01.2012 13:58 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

svátky, svátky a samé svátky

na štědrý den se courám pracovně naladěn se vzpomínkou na kdysi, jak všichni byli ten den na sebe nějak sváteční a s úsměvem. vzpomínám na cesty, na zasněné obličeje ve vlacích, na jakousi sváteční soudržnost, na dvoudňový válečný klid zbraní. vzpomínám na svátek zapomnění toho světa kolem.
vlaková průvodčí má ale rozhodně jiný názor. stejně si připadám celej zabalenej do těch vánoc, do těch svátku s černou páskou na ruce. potkám kluka v sukni a tvrdí, že je prý pánská, a navíc mnohem teplejší než kalhoty, a taky že je černá. nevím, zatím to zkoušet nebudu, i když mám tak sexy nožky :-). v podzemce slepec, kterému smím říkat nevidomej, hraje na flétnu a já docela zas jednou nevím co si myslet. na každém rohu nějakej výběrčí pro tu nejbohulibější věc s kukučem buď naprosto připitomělým, anebo přímo křiváckým. tento vypadal, že mluví pravdu. že tu pravdu píská na svou flétničku. a pískat nějakou, jakoukoliv pravdu v této kotlině se „opravdu“ nenosí.

(více)
25.12.2011 14:13 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

předvánoční střípky roku jedenáct

jako cibule v průjezdu si připadám, když odkládám postupně své vrstvy šatů ve vlaku. a stánkaři ve svátečním na náměstí poslouchají tu svou hitovou vánoční. nejspíš ji už milují k zbláznění. ještě pár posledních dárků, a svět bude v rovnováze. no svět... ten můj malej tedy určitě. no určitě.., ale bude se tvářit, to jo.

umřel nám světovej dramatik a prezident i přes žádost jeho svátosti dalai lámy, aby ještě deset let posečkal. nevím, státníkem do smrti i proti své vůli a zdraví leze po vedlejší koleji.

(více)
20.12.2011 05:47 | 2 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

andělé na kolejích

vlaky a vlaky pořád dokola se se mnou někam vláčí a já se nechám, neprotestuji, nemám sílu se jim postavit. praha plzeň a plzeň praha, obě se tváří, jak nemají nic, pranic společného, jen těch pár unášejících a nikoho s nikým z nich. vzácné chvíle porozumění na trati. zima a svátky cizího světa a jen bůhví proč. stánkaři na náměstích s očekáváním a utkvělou představou o vánocích. jen malé děti zaženou pitomou realitu. a malé děti povyrostou a realita je tu zas. a pro koho vlastně a proč? jak lehké to mají věřící!

(více)
13.12.2011 19:12 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

ticho v sobě

povídka

„ani nevím,“ řekl, když si uvědomil, že by přeci jen něco říct měl. měl prostě ten pocit, že se tohle od něj očekává, a on jen nerad zklamával. a taky mu vadilo to ticho. prázdné a tupé ticho. slyšel o tichu, které je samo o sobě obsažné, které nepotřebuje už žádných slov. ale pouze slyšel. dokonce ta nevyřčená slova jsou najednou jejím nepřítelem, ačkoli kdykoliv jindy požehnáním. najednou si uvědomil, jak moc po takovém tichu touží. jak by ho rád poznal, ucítil. ucítil by ho? byl by schopen ho vůbec ucítit?

(více)
06.12.2011 19:01 | 1 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

oslí hlavou...

povídka


když se mi na chvíli rozsvítí, byť jen na obloze, tvářím se nenápadně vznešeně a s oslí hlavou, aby člověk nepoznal, jak moc za to můžu. proč trápit neopotřebovaného jedince myšlenkou?

a podzimní paprsky do chlupatých oslích uší vtírají pocit nadpozemna.

skromné a laskavé slunce je všude, až cítím, jak prosvítám, jak ztrácím svůj stín, oporu smrtelníků krom jejich smrti samotné.

(více)
29.11.2011 18:05 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

střípky sněhu a kousíček bez reklamy

zima je tu doopravdy a zatím nikdo neví, kudy a jak se sem dostala.
a martin s koněm se po ucpaných dálnicích vůbec neodvážil a parlament rozhodl, že odteď bude sníh už jen na příděl. tedy krom těch, co na to budou mít. prvního listopadu s deputátem sněhu v kářičce nadšeně domů, dětem.
a pak si vykračujete se svým pejskem a snad i potomkem, až před sněhovým políčkem cedule jako kráva: „toto sněhové pole je majetkem petra bohatého! jakékoliv poškození se trestá sibiří! monitorováno!“ (více)
12.11.2011 17:39 | 3 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

do talíře a do odjezdu minut toho dne, co magickým mohl i být

magie působí a působí i na talíř s mým obědem.
a ten talíř v ten magickej den si nějak do daleka, a ode mne. do dálky takové, že ani vidět do něj není. ale došáhnu, to jo. a něco tam poznám. brambory kupříkladu. rýži taky a zbytek si domyslím. ale není to ještě tak zlé. mám nové brýle a s nima jako ostříž.
a taky natěšen si zmenšuju font na firefoxu a úplně žasnu, co všechno se najednou vejde na obrazovku mého netbooku.

(více)
11.11.2011 16:31 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

nedělní listopad

když je náhodou v neděli listopad a znovu probuzená melancholie se ani nesnaží schovat za ty hromady spadaného listí, za tu pochybnou, těžko uchopitelnou barevnou vitráž. jen ten pocit zdá se skutečný. ta melancholie spadaného listí.
(více)
06.11.2011 17:00 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

tolik nohou jezevčího oka

jezevčí postřehy

hlavní nádraží a tolik nohou. a těch podpatků... a botky už ani nejsou botkami, ale botami, jak rostou nahoru, jako houby. tahají se po tom lýtku až ke koleni a  kdoví kde se zastaví. a to nádraží... co jich tolik láká sem chodit, a pak po kolejích dál? a jedni tam a druzí sem! a nestačilo by, aby si jenom pohled poslali? a to jsem viděl i japonské nožičky! a kde je prosím to japonsko? viděl ho už někdo? prej je tak daleko, že i na měsíc mají blíž. no to mě podrž. (více)
28.10.2011 09:22 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

pitva uměleckých emocí

poslouchám mladé rozčilené umělce mluvící o cenzuře, jak jim byl zakryt obraz menstruované indické princezny shodou okolností právě před svatební síní... budou rozebírat jednotlivosti nutnosti právě takto vyprávěného umění. mluví o svých právech vystavovat.
samozřejmě, že i my máme svou vinu za ztrátu jejich emoční inteligence, za jejich nedostatek empatie.
na tvorbu svých pravdivých nechutností mají samozřemě právo, a stejné právo máme my se na ně nekoukat. (více)
25.10.2011 10:57 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

střípky ze dne dvacátého čtvrtého nejspíš října

zas jednou ve vlaku čistém a tichém, a jen vzpomínky zůstanou. no jo, rychlík „franz kafka“ a není o čem. naštěstí velkolepá rodinná oslava z nového přírůstku, tuším že sedmimiliardového, mi zase spraví náladu po velkolepé hádce v optice, kde vás natáhnou, ani nemrknete. stačí zajít do bílé labutě a udělá se vám černo. (více)
24.10.2011 10:28 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

otřepaný konec a ještě k tomu světa

jsem nevěděl, jestli na gauči, což by mi přišlo docela ubohé, a tak raději dobrodružně v práci, kde mám tolik monitorů, že to budu mít určitě v přímém přenosu. holky, dívky, ženy si pro svou bezpečnost natahují zimní holínky, co jim tedy říkají kozačky, ale ty mně zas připomínají spíše ty malé kozy na pastvu a případně hodně nadanou halenku. a ty zimní botky zrozené ze strachu před koncem světa, a pak trochu aby těm dalším nositelkám mohly ukázat, a nakonec taky nám chlapům a klukům, abychom si mohli zaslintat. (více)
21.10.2011 06:33 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

nové pravdy a staré lásky

některé pravdy by se měly asi tajit a hezky si umřít ve svém bludu, ve svém přesvědčení. případně, a v horším případě, ty pravdy dávkovat hezky po lžičkách. každých deset let jednu malinkatou neškodnou pravdičku. takovou tu pěknou mrňavou ke kafi. a já kávu, právě takovou mrňavou, rád. na druhou stranu jsou lidé, co pravdu zbožňují, co za ni i rádi budou trpět. a tomu já říkám přírodní rovnováha.
do včerejška jsem byl přesvědčen o své rozhodnosti, a dnes je ze mne nerozhodná troska! (více)
13.10.2011 11:55 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

výlet na měsíc a zpět

už si balím na cestu. a ani nevím, kolik toho s sebou, ale spíše jen tak na lehko, když budu muset dlouho pěšky. spacák a karimatku s sebou, aby mě jako nerváka mohli vystřelit na měsíc. jo, a domů nechat šlapat po svých. souhlasil jsem. druhá možnost byla - někam hodně daleko a hodně, hodně hluboko zakopat.
(více)
10.10.2011 17:56 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

dnes je podzim a podzim z kraje je fajn

sluníčko a dobrá muzika dokážou spolu docela vyjít. objevil jsem beátu hlavenkovou na jazzovém nebi a bílého tesáka v angličtině. taky hezky podaného. tedy na audio nahrávce s knihou dodaného.
ale dnes je opravdu hezkej podzim a snad by chvíli moh´ taky vydržet.
holka a nadšené štěně jezevčíka bez vodítka. to vodítko vlastně ani nejde na co přivázat. volná kůže a zbytek mrňavých křehoučkých nožiček to zachraňují. 
(více)
30.09.2011 11:44 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

a padala z nebe

(povídky)

a padala z nebe. padala numera. čísla, čísla, hromady velikých čísel vytištěných jakoby nic.

františek nevěřícně kouká na ty papírky plné různých barev, s hromadou čísel a jedním obrázkem. zvedne hlavu s tázavým výrazem, že jako už by to stačilo. ale obloha pořád plná barevných papírků.

(více)
14.09.2011 10:28 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

macho, jako řemen

mé drahé polovičce se splnil sen o pořádném macho-vi (čti: mačo). božská prozřetelnost jí ho nadělila v podobě řádně urostlého černého nadsamce. kroutí se, naparuje, a postavu na to má. je to sice „jenom“ kocour, ale!

(více)
12.09.2011 18:27 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

má milenka mě pěkně vypekla

dopravdická láska jako ve filmu. jak já ji měl rád. a vlastně pořád ještě mám. a počítám, že jen tak se toho nezbavím. starám se o ni, jak jen to jde. společná léta nalézání souznění a lásky. vzájemného pochopení. hledání času a peněz. ano, peněz! tolik prachů, kolik nás taková žádostivost stojí... no jo, příroda. co nadělám.
(více)
03.09.2011 20:05 | 1 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

čtyři hodiny na trati spraví snídaně u tiffanyho

ranní bouračka na kolejích naštěstí nebyla bolestivá pro duši, ale pak se přidala rozbitá mašina, a hned se pouhé dvě hodiny znásobí popojížděním na plzeň, a pak zas na chvíli na prahu, aby nás přibalil autobus, tedy několik, a navrch superrychlík. ani jsem nevěděl, že něco takového máme.

(více)
31.08.2011 16:22 | 1 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

střípky konce léta

ani strachem a sobotou vyprovokovaná kožená bundička nepomohla od tepla, a tak léto s koncem svým si jede někam samo za sluníčkem.

konečně.

(více)
29.08.2011 13:31 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

pěkně v řadě za sebou...

zástupy mladých krásných žen v karlíně se našly, aby mohly být okrasou všech těch nových kancelářských paláců, co tam na jedné hromadě vyrostly. asi z kyselých dešťů.

(více)
29.08.2011 00:00 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

jeden den, jeden jediný den jinak

„poutník svého života“ jsem četl někde na fejsu co by motto a líbí se mi. přemýšlím o jednom dni, ne konkrétním, ale o dni kohokoliv kdekoliv na světě. o jednom dni, který klidně proležím v posteli, anebo stvořím nový život. syna, nebo dceru, případně jen napíšu něco ke čtení. jeden naplněný den obyčejného života. jeden den norského pomatence a jeden den jeho všech obětí. rodiče, přátelé a milenci možno pořád nemůžou pochopit význam toho dne. a kdo by moh? (více)
23.08.2011 09:34 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

fresh film fest a estetický požitek z jeho upoutávky

zcela paralyzován a vyděšeně jsem zíral na sebevraždu v přímém přenosu, ze které, a ani nevím, jestli naštěstí je ten správný termín, se vyklubala upoutávka na výše zmíněný festival.
estetické normy krásy se mění a na tom ještě není nic k následně vyvolané a tentokrát skutečné sebevraždě vkusu.
sám se smůlou na zádech jako estetický cíťa umírám předem hrůzou nad každodenními útoky obrazu a zvuku kolem mé hlavy, podobám se oněm výtvorům stále víc, až doufám ve splynutí s nima a klid.

(více)
19.08.2011 19:21 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

Malé drobnosti

(můj host - juno)


Spíme s otevřenýma očima
a jíme sen
hladoví k sežrání
drobných radostí.

(více)
14.08.2011 08:06 | 2 komentářů
Autor: - juno
| stálý odkaz

ten tučňák na to má

v plzni na vlakovém nádraží běhá tučňák.
není to žádné nóvum, ale dnes mě zaujal. on tedy ani tak moc neběhá, jako pózuje na monitorech, co si je tam asi nějaký sponzor vylepil ke své potěše. ke své, protože vůbec netuším, na co je to dobré pro mne.
(více)
08.08.2011 08:25 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

indické vzpomínky a naše budoucnost

nevím, nakolik je pro nově narozené indy frustrující, že krom čínštiny se domluvěj jazykem svých okupantů snad všude v západním světě a za chvíli i u nás. a vlastně jsme na tom stejně s tou naší slavnou školní ruštinou. tedy, mluvím o nás zrozených kdysi v půlce minulého století. to to letí... a ti indové si ve vlaku se mnou  hovící mi s úsměvem uvolnili místo. a jeden by si povídal a já taky, jenom jazyky našich bývalých okupantů s tím jaksi nepočítaly. ale jo, nějaké tupé zdvořilostní obraty i stvořím, co by ne, ale krom těch pár obvyklých frází bych si raději přál, aby britové vtrhli právě k nám. a těm se nejspíš už nikam nechce. kdo by pořád válčil? a těch společných misí máme taky plné kecky.
(více)
28.07.2011 13:41 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

zamilovanej černej ničema. což ho ale vůbec neomlouvá

jedna kocouří...

ještě neviděl žádnou kočku, a tak ani co se barev týče není nijak vyhraněnej. ale ta černá mu přeci jen asi pod drápkem uvízla, protože si právě tak za svobodna nechala říkat moje zákonitá. a ten kocouří chlípník to ví, a taky možná jsem se sám přeřek, a tak se ten drzounek zakouk právě do ní.

(více)
25.07.2011 18:25 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

Protnutí

(můj host - juno)


Po kůži kapky
      jedna za druhou
chví se v nahotě.

Sami s radostí
   nerozdělení
horečně koušem sen
                zavřeni.

(více)
23.07.2011 21:23 | 0 komentářů
Autor: - juno
| stálý odkaz

vlny všude kolem, vlny zlomyslné a jinak nepřející

vznášejí se nad našimi bídnými hlavami, ačkoliv je čekáme přízemní. anebo právě proto. denně se jimi krmíme a máme je rádi, abychom jim mohli vzápětí lát. hledáme a neumíme, a tak si je platíme, profesionály zlomyslných vln. duševní masochizmus si na rozdíl od našich tělesných rozkoší dopřáváme v pospolitosti a veřejně snad v naději něčeho bližšího. sdružené pojídání jedovatých vln nám působí nakonec tu pravou rozkoš. stávají se jedinými tématy našich hovorů v mezerách jednotlivých produkcí.
(více)
18.07.2011 13:23 | 2 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

letní romantická s poklicí

čmeláci usilovně předvádějí všem aviatikům, o čem je ve skutečnosti létání. a motýlům je úplně jedno, že je při milování šmíruju.
a na kraji městského parku leží puklice, snad nejzbytečnější z věcí na tom našem světě. tedy hned za ekonomem. a to jakéhokoliv druhu.
na druhou stranu i takový účetní, který si říká ekonom, může být ojediněle na chvíli užitečný. pokud je náležitě vychován. tu namaže dveře, natankuje auto a spočítá vám daně. rozuměj - vypočítá, jak nejlíp okrást jiného účetního ve státních službách.
(více)
13.07.2011 16:16 | 1 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

karel s františkem o tmě

(povídka)

- já se mu s krásným pohřebným věncem, a on si zatím v klidu užívá černou hodinku!
- taky tě zdravím, františku.
- mobil nezvedáš, nikam nechodíš... já nemám čas na takové stresy!
- kde máš ten věnec?
- vyčítat mi bude věnec. to je kamarád! víš kolik stojí takový pohřební věnec?
- snad bys na mně nešetřil, františku?
- máš nový obraz! skvělé! tak proto...
(více)
09.07.2011 12:52 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

léto jako vyšité

upršenej týden pro francouzskej chanson jacques brela a portugalské fado teresy salgueiro ve filmu „lisabonský příběh“ se do sebe nádherně pojí. a jen má zkušenost, ve které tuším, že všechno dobré má mít svůj konec, tak i já zbaběle zvedám ruku za slunečný den. (více)
04.07.2011 19:20 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

prázdniny kolem

jezevčí postřehy

prej prázdniny... proč bych si jako stěžoval, když je prý mám celým rokem!?
kolik nevědomosti a tmářství koluje! až se tohle dostane na přetřes dne. já neměl ještě vůbec žádné prázdniny! až mi slzička ukápla. jsem jako ta nedoceněná žena v domácnosti. ale o té se alespoň mluví.

(více)
30.06.2011 08:22 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

šaman a účetní

(povídka)
- zase jeden účetní! rozčileně františek reaguje na hospodskou televizi. šedivá hlava sedmdesátiletého vědce se rozpálí do ruda.
karel, jeho spolustolovník, malíř, autor stovek obrazů pomalu zvedl oči. nechtělo se mu tlachat o takových kravinách.
- vždyť je to hlavní ekonom největší banky u nás. tiše podotknul.
- prosím tě! co je to ekonom? zas jenom účetní. kdysi potřebovali panovníci šikovného počtáře s přehledem. a když nikdo po prvních popravách se už neodvážil, tak panovník určoval sám.
- popravách?
- jasně. každej účetní byl ponejprv pokora sama. ale časem mu stoupla moc nad čísly do hlavy, a tak pro klid duše a koloběh přírody skončil na popravišti. věru krásná doba!

(více)
21.06.2011 11:04 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

slavnostní prozření stran zbytečné existence

(povídka)

- vítej do klubu! klidně sdělil synek poté, co mu karel zdrchaně představil svůj nově objevený životní postoj.
- jsem naprosto zbytečný člověk. a kdyby mě zítra vzala mrtvice, tak to krom banky nikdo ani nezaznamená.
- ale jo, úřady to zaznamenají, neboj. a ber to z té lepší stránky. synek na to.
?
(více)
13.06.2011 00:48 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

ve znamení voňavé lípy

voňavé lípy jako národní symbol vzdorují diag human a jeho snaze zabavit nám naše národní poklady a svatou helenku, která k nim samozřejmě patří. a ne, že ne. připravují se razítka velikosti měst a podél hranic nejspíš taky velikananánskou páskou: „zabaveno! povedou zábrany, aby každej návštěvník byl zpraven.
(více)
09.06.2011 20:04 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

střípky z dvacátého čtvrtého letního května

akáty nám prší, květů plné nadělení a my, jak v tropech, šlapem po těch kvítkách a auťáci si je taky odvážejí, aby nevypadali tak plechově, a to jim chválím. v naší ulici se modříny, kterým na slovensku, asi na truc, říkají čeverné, v jeden den domluvili shodit veškeré loňské šišky. veliký back-mek kačer nepozorovaně převlékl z agresivní červené na hnědou, které nejspíš říkají jinak. ta červená jim z dálky na celém božím světě lákala davy nadšenců s holemi, a tak snad o nenápadnost teď usilují. a prej budou mít i své modlitební koutky: „v jednoho meka věřiti budeš...“
(více)
24.05.2011 10:14 | 0 komentářů
Autor: - slavek miloslav
| stálý odkaz

odsouzeni zůstat spolu

(povídka)

měla nesnesitelně hustou hřívu. převtěleným samsonem, možná koněm, nebo lvem být mohla. hrdou dostihovou kobylou.
jen pohodila tou hřívou a chlapi se mohli zbláznit. život se zastavil a el-niňo dostal další energii.
znal ji, ani ne tak dlouho, jako dost. i malé děti a starci se nedovedli odtrhnout od té hřívy hrdé kobylky. a mohl jsi klidně na ni vsadit, tak jsi byl jist, že doběhne první.
ostatní koně v těsném závěsu, ale jen ti nejlepší, hned za ní, aby se mohli kochat tou vlající hřívou vždy vítězné kobylky.
(více)
21.05.2011 19:01 |
Autor: - slavek miloslav
| stálý odkaz

potkat ještěrku

(povídka)

malá fatra s kolika milióny na svých krásných hřbetech a malej, snad desetiletej klučina se srandovním pejskem.
psík obdařen tolika chlupy na břiše a zadku, že je nechal za sebou vlát, a ocásek si stočil do prasečího.
dva stvořeni pro ten slunečný den. vyběhli aby jako první uslyšeli tu skřivánčí nádheru do nebe volanou.
a malinkatej ptáček s nadechnutým létem napjal to tělíčko k prasknutí, aby si mohl vyzpívat všechny ty odkazy dědů a pradědů tolika věků, že je ten klučina ani nepobral.
(více)
19.05.2011 11:38 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

politické žvanění

těžké rozumování

slibuju, že nadlouho naposled nějaký žvást o politice.

„přestat krást
15. 5. 2011  - ivana svobodová
„důvěra v politiku padá k nule, kudy z krize ven, je třeba přestat krást se jmenuje článek pí  svobodové.
je opravdu tak těžké popsat a vyhodnotit tento politicko-morální marazmus? vždyť podle zákona kauzality právě takto viděný problém je tím hlavním problémem. je důvodem, a ne důsledkem politické situace.
(více)
18.05.2011 13:12 | 2 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

země naše a snad i pro nás

težké rozumování

a snad jednou prozřeme s myšlenkou, že jsme tady pouze hosté. a jako hosté musíme taky odejít.
jako i naši politici, kterým tak krásně spíláme, tak i téměř sedm miliard sousedů není nijak homogenní skupinou. a proto je zbytečné jedněm i druhým cokoliv společně vyčítat, a navíc když za své téměř lidské pudy ani nemohou.
(více)
13.05.2011 12:31 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

sledují tě!

těžké rozumování

„antikapitalism!“ křičí a kouká přilepen na všech zdech od plzeňských nadšenců anarchie.
antikapitalism jako slovo mi zní docela hezky, jako víra v nevíru, i když chaoticky. a anarchie asi musí být svou podstatou taková.
(více)
11.05.2011 11:11 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

lenost se prostě musí umět

lenost snad už ve všech podobách byla na plátně i papíře a při poměřování si pokaždé mohu najít variantu, u které vítězím. ovšem jenom u plusového ladění. v ojedinělém prozření se mi to ovšem jeví zcela jinak, což „naštěstí“ ihned zapudím, abych moh svou lenost zas hezky nechat plout. (více)
11.05.2011 08:42 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

cimrman do vlaku

kolikrát si ve vlaku řeknu, že se jim na tu kravinu vykvajznu. (tak hezky mi napomoh jára da cimrman.)
kolikrát. a pak zas jednou koukám a nemůžu se vynadívat na ty téměř krásné absurdity, jak české dráhy z nějakého pomateného počátku už léta trvají na svém, podle zásady - i z kraviny uděláme svou přednost, jenom když na tom budeme trvat!

(více)
10.05.2011 16:24 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

malej zázrak

na ty zmrzlíky si asi nezvyknu. těším se z pampelišek s hromadou jarní žluté. těším se nad balkónovým stromkem, aby se neřeklo taky jarně obrostlým, jak dovede to jaro ocenit.
a potkávám vlašťovky na českém zájezdu, jak se zhlédly v té naší kotlině a že neví proč, ale že musej, a taky už to tady znaj.
(více)
05.05.2011 06:03 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

střípky prvního máje

igelitové hradby proti útokům krvelačných žab se sklony k sebevraždám jsou pečlivě rozesety kolem tratí a cest, a jsem tedy v klidu. majáles plzeňský se bez potíží vzdal všem těm frontám na pivo, klobásu a halušky.
usámu prej uškrtil vlastní rukou americkej první černej prezident. asi nějaká msta, nebo co. a přitom ten usáma byl fakt slavnej. jen nechápu, že ještě neměl otisky zubů na chodníku slávy hollywoodu jako všichni ostatní. leda, že by měl stejně špatnej chrup jako já, a proto tam ještě nejsme.
(více)
02.05.2011 10:27 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

moderní královská

jezevčí postřehy

ne, že bych se potil, to tedy vůbec ne. a ani nevím, o čem je řeč. ale i tak mi lezou všemi póry fragmety té královské slávy. té svatby dvou budoucích veličenstev, jak je uhnětla matka. matka příroda.
(více)
29.04.2011 13:07 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

hozená vítězství polepeného sportu

před třiceti lety se diskutovalo o hranicích sportovních výkonů. nastoupily steroidy a bylo. a dodnes prý se světem toulají hrůzně zmutovaní jedinci nemající zastání, nemající domov.
(více)
26.04.2011 16:28 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

střípky z neděle snad dvacátého pátého dubna

digi všude, digi snad i do polívky půjde. svět se brání a mému kocourovi digi zatím neučaroval. a na nádraží plzeňském, kterého omítka ještě pamatuje france druhého i s kulkama ze druhé veliké války, je jídelna, která po velikém třesku se proměnila z  československého kanalizačního standardu do pěkné jídelny, a nedávno dostala nové sezení ani ne tak pohodlné, jako pěkné a dřevěné, čímž vše odpuštěno.
(více)
24.04.2011 21:27 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

kapitalismus po česku

těžké rozumování

protože pamětník zašlých časů, pamatuji nakupování formou shánění. ne jako hovězího, ale výrobku jako takového. trpím za ty vegetariány, co denně musej něco podobného číst.
a ta doba reálného socializmu, jak jsme k ní učeně měli přistupovat, měla zázračnej nedostatek čehokoliv, krom... a přemýšlím čeho a nějak se nemohu rozpomenout. i těch lidí pracujících byl nedostatek. no, věřili byste tomu?

(více)
24.04.2011 20:07 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

třetí oko s dírou do zad

náš bůh měšec nám pro svoji nadutost a velikost, byť prázdného, jen občas při velikém škemrání dovolí se podívat kousíček přes. a v té naší slabé chvilce uvidíme krásnou dívku, a klidně i kluka, když to musí být, a pak už jen její záda v kavárně, v tramvaji, anebo na cestě ke sněžce. koukáte a nemůžete se vynadívat na tu přírodu, co všechno dovede. a jak jste šťasten tomu okamžiku evoluce, co vás přivedla až sem. (více)
20.04.2011 07:21 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

prostě spolu

/film/
„ensemble, c'est tout“; audrey tautou ve francouzském filmu s českým názvem „prostě spolu“, který byl v neděli takto uveden pod režisérem claude berri.

musel jsem se sice uskromnit na svém spánku, ale stálo to za to. nedělní filmy do půlnoci v lepším případě nejsou žádnou výjimkou. a přes týden jak by smet.
(více)
19.04.2011 09:54 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

čekám jako strom

čekám, a jako mladej strom. jako strom, co už není tak mladej, i když mezi stromy ano. čekám, až nabydu, až zesílím na stromisko s respektem. čekám, až si pode mnou budou dělat ti směšní lidičkové piknik, anebo jen najdou letní stín. čekám, až bude má koruna do oblak, až její velikost bude kolem a všem na očích a jen majestát. čekám, až si mě školní výprava zanese do skicáků, a pak budou vypravovat pohádky vnoučatům. čekám, až zůstanu kolem sám a budu jen čnít.
 
(více)
19.04.2011 09:45 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

trpasličím trestem pro nevěřící

když už jeden den se hádám o právoplatnost řidičáku i pro naše banky, když tedy i česká pošta se před tímto faktem musela sklonit, tak druhej den mi milej poberta ukradl ten proklatej doklad i s dalšíma a přibral i peněženku. napadá mě sice, zdali ta banka neposlala za mnou svého „čističe“, aby mně jako ukázal. a taky že jo. na instituce má být jeden hodnej. kdepak se hádat a kdepak mít ještě navíc principiální pravdu. (více)
15.04.2011 17:53 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

utečenec

 (povídka)
/přepsaná /
dva měsíce na horské chalupě, a žádný lupiči. a splněný sen.
zírat do zelena a nemyslet. nemyslet denním způsobem. přemýšlet. dumat. fyzická práce a hlava bez starostí. prachsprostý útěk. utečenec.
vzácné chvíle osamění. jen pes mi chybí. vpíjivé oči milujícího bez podmínek. oddaný a chápavý. vysněná manželka.

(více)
13.04.2011 10:28 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

Sťatí jako Švédi


(můj host - juno)

Bezesným horám
napráskat,
sice s těžkým úsvitem.

Zlomeným nožem
plné vany krve
hořké chuti.

Ale nebudem se plazit
po břiše,
snad.

(více)
11.04.2011 18:56 | 0 komentářů
Autor: - juno
| stálý odkaz

předpokladám, že to tak je

(těžké rozumování)

nějakým nedopatřením právě nám lidem byl propůjčen mozek. a jak se to stalo, vědí pouze věřící, a v každé církvi po svém.
vědci věří, že evoluce je jejich pravým bohem, a hledají důkaz. a my ostatní to pro jistotu vůbec neřešíme.
ještě jsou tu blázni, umělci a filozofové, každý hledá po svém.
(více)
09.04.2011 18:10 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

ta vzducholoď mě tedy zklamala

jezevčí postřehy

/byl tady šotek aby mi utrhnul úvodní část/

vidím-li vzducholoď a tak pěknou jako za starého graf zeppelin a jak si to pluje oblohou, aniž by jí kdo poroučel, mám radost jako malej čokl. představoval jsem si, jak letí tou naší spojenou evropou, do které se nám chce i nechce. a mně se spojené státy šité po evropsku líbí! co by ne. fenky všech zemí, spojte se!
(více)
08.04.2011 19:06 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

horníčkovo divadlo jede si do paďous

(jezevčí postřehy)

je jaro a obchoďáky rostou.
hodní plzeňští zastupitelé si odhlasovali peníze. prej vyměnit hroznej kulturák za hroznej obchoďák a ještě při tom vydělat není až tak špatnej nápad. a naproti pivovaru se nenápadně dokončuje snad padesátka samoprodávajících krabic středoevropského střihu poslední módy.
(více)
01.04.2011 12:21 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

s krtečkem na hrad

(jezevčí fejetony)

ten můj autorek se nám úplně pominul! nějakou podzemní myš posílat na hrad. každej přeci ví, jak se množej. a co jeho příbuzní? to se jako budou uctívat a na výročí se potáhne myší průvod městem?

(více)
31.03.2011 08:11 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

silně odporné kafe

v rozhlase na praze, co už není prahou, nýbrž dvojkou, poslouchám právnickou paní moudrou, co se mi pokouší vysvětlit, proč a jak to přijde, když jeden napadne výsledky voleb, v tomto případě na veleslavné permanentní žranici, jinak též známé jako pražský magistrát. (více)
30.03.2011 09:07 | 2 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

cestovní záchvat

(můj host - juno)

Po okraji mrazu
přinesla
vlaštovka se slzou krve
u oka -

Nový čas.

(více)
27.03.2011 10:03 | 0 komentářů
Autor: - juno
| stálý odkaz

děsnej optimista

(povídka)

dobře si uvědomoval, že nejmíň tři miliardy jsou na tom daleko hůř.
ale taky věděl, že tahle logika je mu k ničemu. a co to vůbec znamená? - být na tom hůř.
fyzické strádání neznamená ještě prvenství v pomyslné soutěži outsidrů. a co duševní utrpení v bezmoci?
žebříček protivenství na samém začátku. a vše ho ještě čeká, vše může být jinak. do teď se řídil zásadou, že pokus a omyl musí zažít prostě každej a zprostředkování omylů je prostě omyl sám.

(více)
26.03.2011 22:21 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

no konečně!

první jazzová hospůdka podle mýho gusta.
a hospodský jako z pohádky. v uších pověšený trumpetky. postavu nádherně vypracovanou kuchařským uměním a úsměv pro nově příchozího. a navíc to nej - pohodovej JAZZ.

(více)
24.03.2011 15:09 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

na klíček...

jednou se ten tvoreček nějak natáhne a nikdo netuší jak. lítá to po tom, už ne jenom našem světě a plné neskutečné energie a k neutahání.
a pak už jenom čekat čtvrt století, aby to mimino umělo samo si ten klíček i najít a popřípadě prvně natáhnout.

kolujou ještě zvěsti, že prej si za to můžem sami podle zákonu příčiny a následku.
a to nás má jako potěšit?

(více)
23.03.2011 15:26 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

březen si hraje na drsňáka

... a že ho to baví
(jezevčí postřehy)
 
my, co víme, jak chodí, držíme tlamu, abychom ho neztrapnili. kdo ví, kdo bude příště na řadě. březen si dneska hraje na drsňáka, a brát mu tu víru tedy nebudem. my ne. stejně si každej hrajem na něco a tváříme se nějak.
(více)
17.03.2011 19:17 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

vyděděnci demokracie z přesvědčení

už rok je potkávám, už rok je vidím. jsou celí do černa a jsou vlastně celí černí. obyčejně dva ramenatí kluci s emblémem soukromé policie se spoustou kapes a odhodláním. procházejí vlakem a jsem v klidu. ne že bych jindy nebyl, ale teď jsem víc... a navíc nejsem mladé děvče v rozpuku, ani důchodce s berlou. jednu šanci jsem už asi propás, a druhou ještě snad doženu.
(více)
16.03.2011 20:40 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

živelnost

jsou národy, co si nemohou pomoci a každoročně pořádají velkolepé nepokoje. mají své tradice, a ty se musej dodržovat. tradice po ulicích svorně řvoucí proti klidu v naší kotlině. a co je víc?
(více)
13.03.2011 22:51 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

jarní poskočení

(můj host - juno)

Tak jsme se řádně opili
a ksakru -
jaro přivedli.

Sklepali ze slov led,
rukavice do kamen
a dávno ne sprostým ornamentem
úřad přizdobili.

(více)
11.03.2011 05:34 | 0 komentářů
Autor: - juno
| stálý odkaz

doba automatická...

právě jsem vkročil, či přímo jsem byl vhozen, do doby, kterou, považte, p. jiránek karikaturista natočil už asi před třiceti lety. do doby automatů, do doby, ve které už vy nemáte vliv na nic, snad krom ložnice, když prohlásíte sebevědomě, že vás bolí hlava.
(více)
06.03.2011 10:42 | 2 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

prvorepublikovej vzkaz

ve snu...
pamatuju si jen asi šestery brýle, a moc pěkné. zvláštní bylo, že jakkoli vypadaly nově, byly to notně obstarožní brejle.

a k čemu takovej sen? kdo brejlí denně a pořád, tak se mu i tyto mohou, musej zdát. a já viděl před časem ředitele jedné střední ve skvěle padnoucím, a považte, i vkusném ohozu, jak z první republiky. a protože byl nejspíš důslednej, tak i ten cvikr měl. a na řetízku.

(více)
05.03.2011 11:59 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

traktor do polívky

(povídka)

no, měl raději písmenkovou, ale nudlová taky ujde. tahá pluhem po okraji talíře nudle z marketu. není to špatná práce, není. a je po tatínkovi.

(více)
03.03.2011 19:06 | 2 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

pavoučí taky trable

(povídka)

seděl tam jako blbec, uprostřed toho něčeho. tak ohromný prostor pro tak malého pavoučka není nic moc. tedy až moc.

zebe ho pár nožiček.
nejspíš se zas předváděl. ach jo, některé stavy se docela blbě doma vysvětlují. dobré je, že mu zůstaly další. a ocení to někdo? život je tuze nevděčnej. takové stavy by se měly asi zakázat. a jeho by měli zakázat taky.
(více)
03.03.2011 19:04 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

čapí sněm

(jezevčí postřehy)

na louce březnové, kousek od chrástu si přemejšlí hromada čápů z afriky. tak jsme tady.

a proč vlastně?
příroda, praví jeden.
příroda? co to je? tohle tady kolem?

(více)
03.03.2011 19:01 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

v galerii

(můj host - juno)


Z úlu zabzučí touha
neřestí
po explozi barev.

(více)
27.02.2011 16:36 | 0 komentářů
Autor: - juno
| stálý odkaz

kaligrafik

už je to tady - můžu jen suše konstatovat a pohodit ramenem. (slovensky sa povie krásne - myknúť ramenom.) tak proč nepíšeš slovensky, ty vole? (více)
23.02.2011 10:19 | 2 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

hned po třiceti letech...

...tento pořad není vhodný pro jinak než z úvodu zjevně prožitých...

po třiceti letech... zní to hrozně už na první poslech. to ano, ale když si při tom tichém, opravdu tichém vyslovování tohoto zhůvěřilého faktu zacpete uši a nebudete se při tom vyslovování koukat na ty řádky, co vlastně ani pravdou nejsou, protože pravdou ani nemůžou být, není vše až tak hrozné.

(více)
20.02.2011 18:42 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

gumové holínky a vesmírné objevy

jako malej prcek (a jakej jinej?) jsem děsně rád  holínky. to vyběhnete z domu v návalu té energie narvané do takového tělíčka, že až k prasknutí. a na  nějaké obouvání není čas! to dá rozum! přenádherné vesmírné objevy a holínky mimo déšť mám nakonec zakázané. taková nespravedlnost! jen ty vzpomínky a vesmírné objevy zůstaly.
(více)
18.02.2011 16:43 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

P.A.

(můj host - juno)

Co bylo skryto
nedojde radosti,
přes šafrán úzkosti.
- Není sil -

(více)
16.02.2011 16:18 | 0 komentářů
Autor: - juno
| stálý odkaz

měsíc ve dne

když vidím přes den svítit měsíc, mám podivnej pocit, že ho někdo nechal zbytečně svítit. anebo že ho rozsvítili příliš brzo. jako by to bylo nějaké znamení. jenom nevím, zdali jenom pro mne, anebo je nás víc, co potřebujem rozsvítit. no, že by svítil jenom pro jednoho, mi přijde jako docela zbytečně veliké plýtvání. (více)
15.02.2011 20:11 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

dobrej chleba jako konstanta

poměr konstant a proměnných nám určuje míru pravděpodobnosti. charakteristika konstant je závislá na prostředí, pro které je určena. (poučka stejně zní jinak. ale smysl má... snad).
a dobrej chleba by měl být naší konstantou, tedy prvkem, na který je spoleh. sakra důležitej prvek!
(více)
12.02.2011 15:15 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

milej, malej dědula

do kupé se všoural milej malej dědula. manšestráky, co nehodlaly nic vyvracet svému majiteli o jeho věku. kabát z ještě starých časů a košile už s jasně definovaným původem. ale měl nový, pěkný baťůžek, který, když už dostal slovo, tak zásadně jen nemluvit o starobě. (více)
09.02.2011 17:18 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

egypt s tunisem a smogové reje u nás

proč trváme na svém přesvědčení, že všechno, úplně všechno musí mít nějaké řešení. a navíc správné řešení.
v ideálním případě jediné.
politici ve spojených státech po zkušenostech ze svých černých harlemů nabyli pocitů, že naše cikánsko-rómská otázka má přinejmenším podobné řešení.
(více)
05.02.2011 21:15 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

kdybych byl politikem

jó, kdybych byl jím. a možná bych tam šel po hlavě. teda, šel... když po hlavě, tak s rozběhem...
a hned bych měl nezbytnou průpravu za sebou. nebo její část.
(více)
02.02.2011 16:36 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

kde domov můj

aneb země billboardů, země česká

(jezevčí postřehy)

a srpeček měsíce, co je tak malinkatý jenom, že se už nemůže koukat na to evropské srdce. to srdce evropy zcela zasypané billboardy, kasíny a špatným chlebem.

(více)
28.01.2011 16:23 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

jmenuju se earl

dobře provedený, a navíc docela zajímavý nápad hozen do nízkorozpočtového seriálu.
malej parazitující darebák, co celej život nic jiného neměl na práci, dostane jednou impuls v podobě peněžité výhry, navíc zkřížené bouračkou. ta ho přinutí se otočit proti svému dosavadnímu přežívání.

(více)
27.01.2011 22:31 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

mé jistoty před očima mizející

jezevčí postřehy

vědci, i když netuším jací, si pospíšili s potvrzením své chytrosti a důležitosti svého bádání ujištěním, že kilogram už není kilogramem.
(více)
25.01.2011 18:58 | 4 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

malej drzoun

(povídka)

loketný šťouchanec a ostrá bolest v boku.
ivan se otočil s nasupeným výrazem připraven k verbálnímu skoku po krku drzouna.
ten pohled ho zmrazil.
plamenný, téměř zuřivý pohled prcka, mladé dívky, nevychované divoženky ho zcela zpražil. neměl nejmenší chuť se potýkat s výjevy drzé dívčiny, schopné vymyslet si cokoliv k dosáhnutí svého. neupravená, s vytahanou mikinou a neskonale drzým výrazem. neměl slov a představa dalšího dočinění s tímto taky stvořením ho docela vyděsila.
(více)
25.01.2011 16:34 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

plzeňské zlaté kašny

zařekl jsem se, že nebudu o plzeňském zprzněném náměstí republiky psát. že se nebudu obouvat do bezpohlavního ztvárnění tří nových kašen, které si ani nezaslouží ono pojmenování. jenomže, když jejich tvůrce vybrán báječným vkusem plzeňské radnice se tak rád chlubí. (více)
23.01.2011 20:15 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

zapřisáhlá sobota

zapřisáhlá sobota nejspíš asi ze zásady přinutí i jinak mírného jedince manželského společenství vzít do ruky řvoucí nebezpečné vrtací kladivo a jme se pokořovat, jako slabšího, tu zeď, která krom společného sdílení, a tedy že je potupným svědkem toho, co je spojuje, což nakonec zcela postačí.
(více)
22.01.2011 15:37 | 2 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

znám sedm lidí, aneb smrt hudebního redaktora čr1

sedm lidí a jejich násobky každého z nich.
jsou to opravdu tak těžké počty pro šéfy českého rozhlasu jedna - radiožurnálu, anebo je to pouhá ignorance?

(více)
18.01.2011 10:20 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

jezevčí štěk o dětských domovech

ovšemže v čechách, kde jinde...
vyrábíme si světově unikátní seřadiště vytržených sirotků od rodin, co se dostanou do svízelných bytových situací. vyrábíme nesvéprávné  budoucí kriminálníky. a jen sem tam se některým poštěstí se svého státem přiděleného stigmatu zbavit.
(více)
17.01.2011 20:26 | 2 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

roboti ve školce a nad hlavou

malinkatí, srandovní robotíci se už učí svými chybami dobít ten náš budoucí prostor. elektrohračky ve školce, jako záblesk budoucího perpetu mobile.
 jestli se budou česky, nebo jinak učit zákony robotiky o svých technologiích a taky morálních pravidlech neubližovat těm ubohým pitomečkům zběsile migrujícím z místa na místo a zpět, nevím.

(více)
17.01.2011 10:05 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

dědečkové na povel

dopolední nedělní sluníčko domluveno s lobezskými babkami vypudilo hromadu svých dědečků s kočárky anebo už chodící nejnovější generací. a dědeček s panenkou pod paží útrpně poslouchá výtky své svěřenkyně, že takhle se děťátko tedy nenosí. (více)
17.01.2011 09:21 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

čokoládová špička originál

na světě je nová cukrárnička a proč tedy nenakouknout. české cukrovinky podle vzoru roku devatenácetsemdesát povinně, a tak jen tiše doufám a těším se jako malej jarda, když najdu dortík originální jen pro tu kavárnu, cukrárnu vymyšlenej.
(více)
16.01.2011 17:39 | 2 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

the bucket list, než si pro nás přijde

film, který mě po dlouhé době tak potěšil. film dvou velikánů, jacka nicholsona a morgana freemana na prahu smrti.
(více)
16.01.2011 09:45 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

kafe a brejle

kdo by ho neměl rád? ale jistě, najdou se, ale my ostatní vypijem dávku i za něj. staré zvyky „českého turka naštěstí pomalu mizí v kanálu. přicházejí nové, americké a vzácně i italské.
- jedno preso prosím!
(více)
13.01.2011 14:51 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

celej nakřivo

aneb léto za to může

zbožňuji klobouky. zbožňuji je a nenosím. ne, že bych nechtěl, nesmím. jdu kolem dnes už ojedinělého kloboučnictví s podivnými výtvory a zahlédnu ho, toho krasavce krčícího se za hromadou dámských huček.
(více)
13.01.2011 09:20 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

hvězdicové rallye, aneb náledí ani pro psa

(jezevčí postřehy)

no, pro psa. jaký to ignorant by mohl něco takového z pusy vypustit? šovinisti ubozí. ženy, černoši, cikáni, gayové... a psi nic? „černá káva a blbá blondýna
se zapovídají, ale počasí pod psa zůstává. klouže to jako blázen, ani čtyři packy nepomůžou.
tomu jezevčíkovi je hej, říká ten můj autorek, je kousek nad zemí a když si sedne na zadek, tak nic. ale já, když upadnu, vypadám jako blbec.
(více)
08.01.2011 11:02 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

to zatmění na mne udělalo docela dojem

všechna média se můžou zbláznit - zatmění, koukejte!
neříkám, že to na mne neudělalo dojem jen nechápu, jak to ta holka dělá. říkala, že když nebude ten její doma na delší čas, dá mi znamení... prej když jsem tak nevšímavej... a to mě dokáže nakrknout, protože si myslím opak. i když je pravda, že jsem patrně méně všímavej na črty, které má na mysli ona. ale teď to krapítek přehnala. co udělá příště? čertice jedna.
(více)
04.01.2011 12:12 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

nový rok začíná třetího...

nový rok a další desetiletí, a začíná hned třetího.
tak po těžkém a dlouhém svátku zasloužená práce. tedy, nejdříve ten svátek, ale nakonec je to jedno. kdo si ty svátky pamatuje jednotlivě? jistěže, najdou se postižení a jsou schopni si vybavit: se kterou, kolik a kdy... a pořád mám na mysli svátky...

(více)
03.01.2011 15:56 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

komunikační souboje - partnerský prostor medu a kopřiv

námluvy můžu pokojně přeskočit. a klidně přeskakovat to tisícileté vrkání lidských holubiček až do třetího dne po té sladké opici lásky, která v tom lepším bývá i společná.
(více)
31.12.2010 16:16 | 1 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

msta v orient expresu

neobyčejně vyhlížející neobyčejná vražda v orient expresu, ze které trčí jako zlomený šíp morální aspekt spravedlnosti a odplaty. spravedlivá msta jako vykoupení za mrzký čin z nejmrzčejších. kam až můžu zajít a kdy ze mstitele se stane jen další vrahoun, mstivá bestie bez odpuštění.
výborně natočeno a mám pocit, že v nové verzi se tvůrcům podařilo naprosto vše pro mne dostatečně a nepodbízivě.

(více)
31.12.2010 15:17 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

poslední soud

docela mě děsí představa, že praskne, jak mučím černého kocoura jménem mates hlady. jak někdo donese úřadům zvěře, že se mstím na ubohé němé tváři za to, že mi sežere pár tkaniček. (více)
30.12.2010 16:45 | 1 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

soudní znalci v právním státě

a prej za nic nemůžou! není to pravda. od příštího roku soudní znalec po dvaceti letech bude odpovědný za svůj výrok. no, prostě skvělé! (více)
28.12.2010 17:43 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

velký bratr pro všechny. a orwell jen závidí

koukám na ty davy důvěřivců, co přitékají mi na stránky, a poťouchle si prohlížím, jak a kde se u „mne poměli. s potěšením zjišťuji jejich kurikulum a velikost chodidla přes zadní vrátka statistik. (více)
28.12.2010 12:58 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

plíživý sentiment a vánoční stingovo

vánoční stingovo album na čt dvě mě ohromně potěšilo a snad ani nebudu pátrat, jak se tam dostalo. jestli dostal sociální deprivant janeček od své choti nůž na krk, anebo jenom na vánoce mu bylo vše milostivě jedno. a vůbec nepředpokládám, že by mu došel rozdíl mezi čt čtyři a čt dvě. a dost možná, že byl jenom pod obraz a v té slabé chvilce pustil na obrazovku místo fotbalu to vánoční album stinga.
(více)
26.12.2010 12:32 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

komunikační souboje - sarkazmus

jsou lidé s tak malinkatým ego, že jakoukoliv slušnost považují zcela samozřejmě za slabost, do které je třeba bušit, a získat tak kousek prostoru právě pro to zlořečené a nedomrlé ego.
(více)
24.12.2010 16:50 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

komunikační souboje

aneb špičkování

je to jako s flirtem, s flirtováním. pokud nepřekročí tu neznatelnou mez, která v okamihu zřetelna je dávno už překročena, a tedy je nemožné ji stanovit, je vše v pohodě, a dokonce duševnímu zdraví prospěšné.

(více)
23.12.2010 08:13 | 2 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

nejen pohani mají radost ze slunovratu

i když mnozí tvrdí opak, pravdou je, že vůbec nejsem pohan. ale na druhou stranu být jím, už se válím, nejspíš nahatej, někde v odlehlé přírodě spolu s černou zvěří, a dost možná i bez těch prasat. válením bych vyjádřil nesmírnou radost nad zimním slunovratem. ta prasata by z toho žádné závěry nedělala, a ještě by záviděla. přeskakoval bych si svůj pohanský oheň a pořád jen tak. a určitě bych neměl pořád rýmu a taky bych vypadal jako ta čuňata.
(více)
22.12.2010 09:36 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

až zítřejšek počká...

i nevím, co dáme, aby dnešek už byl za náma, aby zítřejšek se stal přítomností. a tak snad jenom milenci vykoupí zlomek toho dneška, okamžiku za nekonečnou budoucnost. (více)
21.12.2010 22:46 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

čůrající andělská

(povídka)

z dálky milostivě vyhlížející bílé město pode mnou. oči klimbají a tělo se ještě brání, že tedy ne, že musí, protože, protože... chce! a důvod je, a tak jsem usnul.
zdálo se mi, jak se nad městem koulují mrňaví andílci. jak se honěj a blbnou, až jeden dostane nápad a začne kropit svým andělským potůčkem to město.
(více)
21.12.2010 17:50 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

a zítra budu andělem

poslouchám v rozhovoru moodyho. autora veleslavné knihy - život po životě. marek eben jako důstojný partner v tomto dialogu a usměvavý stařík.
umírajícího za ruku a naposled.
smrt jako součást našeho bytí. smrt, kterou jsme si zakázali, jako soudruzi kdysi. proč oni měli strach? a proč ho máme pořád?
(více)
20.12.2010 19:06 | 1 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

nejspíš budou mít pravdu, vánoce jsou

přišlo mi to jako každá jiná reklamní kampaň, a tedy hloupost. jako pomluva před hromadnou činností, které nevím proč říkáme volby, kde všichni víme, že ty hromadně šířené lži jsou nenapadnutelné, protože tvořeny samotnými tvůrci zákonů.
a nakonec ty vánoce se ukázaly, že tedy jo. žádný marketingový zátah na svá stáda k podojení... i když... co si z toho vybrat?

(více)
20.12.2010 10:23 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

co by neudělala i pro nevděčníka

má mě ráda, a tak se ke mně vrací, co by ne. tedy ne až tak moc, ale má. a co já? jsem starej ignorant a raději si vezmu prášky. kdo to kdy viděl? přijde za ním stará známá a on na prášky! (více)
16.12.2010 09:11 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

s radostí a se solí

s radostí a se solí - tak se kdysi vítávali hosté přespolní, i s chlebem. proč s chlebem? jó, to si vy nemůžete pamatovat, to ještě chléb chutnal, opravdu chutnal i třetí den, a byl to boží dar. (více)
16.12.2010 09:06 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

ve vesmíru je třikrát více hvězd

(jezevčí postřehy)

ve vesmíru je třikrát více hvězd, než se myslelo. a mohou za to trpaslíci.


nerad se tak často kasám, pak to nevypadá..., ale já to věděl! nebudu se tedy hádat a klidně ať si tu slávu někdo cizí místo mne, ale přidám si. to jo.

(více)
13.12.2010 04:54 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

cestovní perličky

podnikatel
dobrý oblek a ještě lepší kabát a sluchátko handsfree za uchem. podnikatel na prosperitě jako vystřižený. jen jedna zvláštnost - krom podivné skutečnosti, že si vykračoval metrem tak drahý kabát, měl ještě jaksi navíc bílou hůl.

(více)
10.12.2010 15:15 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

raději snad transvestitou

olga vilímková a kniha „učitelkou v peru“.

nemám na to věk a snad to ještě chvíli vydrží - myslím si, když poslouchám „hosta do domu“ na čro praha. a Olga Vilímková jako ten host (nenuťte mne říkat „hostka“) učí už pěkných pár let v peru s velikým „p“.
(více)
07.12.2010 12:36 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

sebevražda jako právo na život

v listině základních práv člověka se mj. praví o nejzákladnějším právu na život. ve svém „západním“ nabubřelém myšlení máme „pojem“ sebevražda zařazený jako absolutně negativní. už jen samotný pojem „sebevražda a sebevrah“ je určující a vyřazuje tento „problém západního světa“ do příslušných mezí. i když v angličtině nemá společný základ s vraždou. (více)
06.12.2010 10:34 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

Vítr ve vlasech

Vítr čeřil moře vlasů
svobodně nespoutaných,
plných vtípků.

(více)
03.12.2010 18:53 | 0 komentářů
Autor: - juno
| stálý odkaz

mrzout a drobnůstky pro radost

nikdy mě nenapadlo, že „radovat se z prkotin“ může mrzout brát jako povinnost. sem tam někomu drobnůstku pro radost a čekám na zaplacení roztaženým obličejem do úsměvu. jsou ale lidičkové, co mají radost, ale takovou jinačí, takovou tu svou pesimistickou... (více)
03.12.2010 08:35 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

spolehlivý ochránce

pohromadě tolik malých ručiček. pohromadě tolik malých dlaní. pohromadě tolik prstíků a tak malinkatých a jen ke hraní. a z těch všech ručiček utkaní dva hadi táhnoucí se po chodníku.
chodník dětí plný a všichni spolu a přeci dva víc. chlapeček s holčičkou a stejně „staří“, snad sourozenci, snad snoubenci, nevím.
(více)
29.11.2010 13:13 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

politiky prováděné nepolitické úkony

jezevčí postřehy

sám tomu nemůžu uvěřit, ale jisté prej je, že i takový český politický panáček musí na záchod. nejen český. a na obyčejnej srmdutej... ale ne. to bude samá automatika, mramor a zlato a vůně levandule, a nakonec ho to i automaticky... pozdraví samozřejmě.

(více)
29.11.2010 12:43 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

vážnost ducha věcí

mají styl a mají váhu. jsou naše, aniž bychom chtěli, anebo právě proto. jsou věci, co dlaní jen pohladit, a pak jsou věci potřebné. věci, co mají váhu a mají styl.
ale houby! nic takového! hromady šatů, co nikdy už na sobě neuvidíte, hromady haraburdí a nábytku a netušíte, kam s tím.

(více)
24.11.2010 16:07 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

vánoční stromek s pokorou pro budoucího mrzáka

jezevčí postřehy

na staromák přijel na krásném a velikém kamiónu stromek vánoční. já mít trochu delší packy a držet ten obrovitý volant obrovitého náklaďáku a vjet mezi ty zděšené mrňavé lidičky... takhle se nechat unést...
(více)
24.11.2010 10:07 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

kaple smíření na dálnici D5

jezevčí štěk

jako jezevčík si přesně takhle představuju krásnou výtahovou šachtu postavenou k dálnici, kdyby něco.

samozřejmě, že ji budu oslavovat za ten bohulibý počin, kde účel světí dnes svaté kastrální umění, které přetrvá věky a na které se budou chodit dívat mí potomci a v obdivné konstelaci padnou na zadek.
a prej jsme neznabozi.
(více)
21.11.2010 09:34 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

Nedoručeno

(můj host - juno)

Přes intriky černé duše
a křečovitá znamení,
veselou náladu máš.

(více)
19.11.2010 17:23 | 0 komentářů
Autor: - juno
| stálý odkaz

životní role na jevišti světa

životní role?
tedy abych vám nekřivdil, ona ta role není ani tak vaše z vlastní vaší vůle, ale role to je. vaši pilní scenáristé a režiséři si usmysleli po odpoledním pivě, že by mohli zkusit něco uměleckého vytvořit.
(více)
18.11.2010 10:28 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

komplex guliverův

intel oznámil jakési sloučení čipovací a říká tomu hybrid. takže půjde nejspíš o spalovací versus větrnou, anebo sluneční, případně jakoukoliv energii.
(více)
16.11.2010 13:04 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

Vnitřní dialogy

můj host - juno

Zpustlý, chromý,
za prahem něhy
vybitý obraz osamělce...

(více)
15.11.2010 12:22 | 0 komentářů
Autor: - juno
| stálý odkaz

střední mafiánská s maturitou

(pohádka)
takový byl původní úmysl. no, jako každá dobrá myšlenka, zvrtla se i tato. jakmile se bohulibý nápad dostal na světlo, přišly komplikace.
(více)
12.11.2010 16:24 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

měl jsem chuť si vraždit

jeden mladík v květnové bundičce na ranní zastávce v době tak brzké, že jinak slušní ještě pod peřinou, co dnes v deku se proměnila, drží svou drahou polovičku anebo jezevčíka a dosnívají na svou duhu. a ten klučina, sotva dospělec, v té květnové bundičce jen tak napůl zaplé si stojí a vypadá, že mu žádné teplo v tomto listopadu nechybí, a přezíravě hodí okem po mé zimní záchraně. a jdu ho zabít! kde je úcta a slušnost a pokora ke starším pánům zabaleným po uši?!
a to se ten klučina hanebný už alespoň vůbec zapnul.
(více)
10.11.2010 09:44 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

letošní volby vyhráli opět politici

do teď jsem si myslel, že jsem jediný, kdo nechápe politické rozdíly mezi stranami. potěšil mě ivan hoffman, politický to komentátor par excellence, který mi ten můj pohled potvrdil.

je úplně jedno, koho volíte, nakonec vyhraje ten starý politický vlčák, který se na tu radnici dostane jakýmkoli otvorem. a to doslova.

(více)
08.11.2010 11:20 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

redaktoři, co zabíjejí čas

redaktoři čr2.
jako vzdělaní pitomci mají docela vypracovaný, no, možná je přeceňuju a ve skutečnosti jenom odkoukaný styl, jak zabíjet čas.

(více)
08.11.2010 10:55 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

františek želva

(povídka)
jak se z františka fandíček může stát a přitom nebýt rád.

vůbec nestál o to vidět svět. netoužil po ničem tak, jako po spánku. a nahoře v patře nějaký kriminálník zapnul vysavač. tu hlučící smrdavou mašinu na zlost. co proboha za tvora potřebuje ráno místo muziky, jemné muziky starých mistrů, poslouchat ječivý motor vysavače? jak se v tomto hluku může želva vyspat z opice? copak nemají žádnou úctu k sousedovi, tak těžce zkoušenému životem?

(více)
05.11.2010 17:11 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

hezkému pomůžeme rádi a tomu ošklivému se schováme

na šíleně rušné ulici nad muzeem pražským kolem tramvají a slepá dívka s bílou holí se mě ptá na ulici. a uspěchaný pracující s časem na poslední chvíli jako já stejně neodmítne. mladá dívka se zkřiveným obličejem a s důlky po očích.

(více)
03.11.2010 08:10 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

mezigenerační konflikt

francouzové prej svými excesy v ulicích ukazují i tu lepší, i když v tomto případě odvrácenou, tvář tím, že jsou schopni a ochotni se domluvit i mezi generacemi, což pro naši českou kotlinu rozhodně neplatí. alespoň dnes tedy ne. možná na krátkou dobu počas revolučních dnů v listopadu osmdesát devět. (více)
02.11.2010 09:52 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

organizovaná loupež

organizovaná loupež času na jaře konečně byla vyřešena, a tak nám vracejí tu chybějící hodinku nicnedělání. (více)
31.10.2010 08:56 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

normální den

můj host (juno) povídka

Nebylo nic; zdánlivě, protože spal, hodiny tiše odbíjely. Ony to vlastně ani jinak neuměly, anebo by se při nich nedalo spát... Je hluboká noc a náš, říkejme mu prosím náš, hrdina spí. Nejsem necita, ale jsem dost netrpělivý, čas poskočil a zvoní budík. Je překvapen? Jistě že není, jemu nepřijde že moc nenaspal, však se mu to nevyplatí, že mu jakýsi cizák ukradl kus noci, ale nechme už planých řečí, nu a ten náš hrdina Martin si říká, vlastně se tak jmenuje, pochopitelně že si jméno nedal, jednak na to neměl rozum, když se rozdával a jednak nepanuje taková svoboda, to už by si rovnou mohl v kojeneckém věku dát sám razítko do rodného listu.
(více)
26.10.2010 15:15 | 0 komentářů
Autor: - juno
| stálý odkaz

improvizační doba

improvizace - (v umění)
byly doby, kdy toto slovo nahánělo téměř hrůzu. a to jak učitelům, tak i jejich žákům. jen občas se vyloupl jedinec výjimečný a neschopný existence v jakékoliv šněrovací kazajce. byli to ojedinělí talentové. osobnosti schopné své vlastní a jedinečné linie.

(více)
25.10.2010 14:19 | 2 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

francouzové si blbnou na kvadrát

moc tomu tedy nerozumím, a docela mě to mate. a taky děsí. řecko jako vzor sociální peřiny, kterou kupovali s nadšením budoucí nenarozené generace těm s prošlou půlkou mozkovny. a teď francouzi, snad i z principiální potřeby bouře proti systému, co je mi  docela sympatické, než přijde na podstatu věci samotné. (více)
25.10.2010 12:58 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

zrádná hodinová duše

(povídka)
nevěděl, ani netušil proč, no v tom vetešnictví tam ležely podivně v hromadě haraburdí. válely se tam, a tak nějak naléhavě. ano, naléhavě. jako když v parku leží kamínek. leží a jen vy víte, že tam, kde právě je, že se tam vůbec nehodí. působí nepatřičně. ani ne tak kvůli harmonii, jako vyzývavě - tak si mě tedy hoď! petrovi se nechtělo v té zimě vytahovat ruce z kapes, a tak jen prošel kolem. co by taky dělal s takovým kamenem.
(více)
22.10.2010 08:08 | 1 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

lovci a jejich oběti mezi námi

potravinový žebříček lidí, ve kterém sice nejde přímo o život, zato o vše ostatní určitě.
vaše šprusle žebříčku potravinového, na kterém si stojíte vůči zbytku světa, není vaším tajemstvím a vaší vůlí, a držíte se jen sotva jednou nohou. a jako šelmy v divočině spolehlivě oddělí „vadný“ kus, tak lovec mezi námi spolehlivě odhadne svou oběť.

(více)
20.10.2010 13:12 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

pomníček u cesty

v kavárně u notebooku sedí chlápek a ukájí se krvákem. kavárenská pohoda vs. video rozdíraných mrtvol.
úchylný není ani tak ten film, jako jeho tvůrce, a pak divák, co si nemůže pomoci a i v oáze klidu si potřebuje stůj co stůj zakrvačit.
(více)
20.10.2010 08:06 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

slevy jako blázen

všude slevy jako blázen a po slevě pořád dráž než kdekoli za plotem. synek našel vlněný kabát o sedmdesát procent skutečných. čumím jako okurka před naložením. jdu kolem jiných hadrů s vývěskou padesáti procent a jsem zlákanej. „jé, tohle sako je teplé a pěkné, a kdyby tak ještě bylo za tisíc, zkouším s úsměvem. „to musíte do sekáče, mile odtuší podavačka. „tak vám pěkně děkuji za radu, jste opravdu milá. a se svěšeným uchem odcházím na čaj. baba jedna!
(více)
18.10.2010 15:21 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

volby, volby... můžem si vůbec volit?

takový radní města pražského má celkem jednoduchou volbu. tedy měl. nastupují jiní.
a vlastně jakýkoliv radní... z jakéhokoliv města si vždycinky může vybrat, tedy zvolit, jestli chce spz 6666, anebo po držce. některý radní i chvíli váhají, co volit, a místo slíbeného mercedesu dostanou skleněné oko a fábii.
(více)
18.10.2010 14:06 | 0 komentářů
Autor: - slávek miloslav
| stálý odkaz

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se